Občina Šentjur občankam in občanom zagotavlja brezplačno svetovanje na področju energetskih sanacij in porabe. Brezplačna svetovalna pisarna z energetskim svetovalcem je na voljo enkrat mesečno, vsako prvo sredo v mesecu.
Ker je izvedba energetskih sanacij s stališča financ velik zalogaj, je treba izbrati primerne ukrepe za vašo hišo ali stanovanje. Če ima sosed toplotno črpalko za ogrevanje, to ne pomeni, da je to optimalna rešitev tudi za vašo hišo.
Zato se po nasvet obrnite na svetovalno pisarno za občane, ki vam jo ponuja Občina Šentjur. Brezplačna svetovalna pisarna je na voljo enkrat mesečno, in sicer vsako prvo sredo v mesecu od 15. do 17. ure v prvem nadstropju upravne stavbe (Mestni trg 10, 3230 Šentjur, prva vrata levo).
Energetski svetovalec je v času uradnih ur dosegljiv tudi na spodnji telefonski številki.
Dušan Jug, ENERGO-JUG, d. o. o. (energetski svetovalec Občine Šentjur) - 051 393 307, info@dusanjug.si
Strošek energetske oskrbe hiše ali stanovanja predstavlja pomemben del v družinskem proračunu. V ospredju je ogrevanje objekta, ki skupaj s pripravo tople sanitarne vode predstavlja okrog 60 % stroškov. Poraba energije za ogrevanje objekta je odvisna od bivalnih navad uporabnika (temperature v prostorih in načina prezračevanja), toplotnih izgub objekta skozi ovoj stavbe (okna, fasada, streha) in načina priprave toplote. V času ogrevalne sezone je bolj smiselno, da svoja oblačila prilagodimo zimskemu času; 1 °C nižja temperatura v prostoru pomeni prihranek okoli 6 % rabe toplote za ogrevanje. Izgube zaradi prezračevanja lahko pomenijo okoli 50 % izgub toplote, zlasti če gre za napačno prezračevanje z odpiranjem oken na nagib …
Investicije v energetske sanacije objektov pomenijo velik strošek. Odločitev o tem, kakšna energetska sanacije hiše je smiselna, ni enostavna. Slika informativno prikazuje toplotne izgube na objektu. Lahko vidimo, čemu je smiselno posvetiti največ pozornosti – že omenjenemu prezračevanju. Zamenjava oken pomeni največji strošek na m2 površine, manjši je strošek sanacije, gledano na m2 fasade, najmanjši strošek pomeni toplotna izolacija podstrešja.
Za pripravo toplote obstaja na trgu veliko tehnoloških rešitev. Ponudniki ponujajo toplotne črpalke, kotlovnice na lesno biomaso, toplozračno ogrevanje preko prezračevalnega sistema z rekuperacijo, IR-ogrevanje, ogrevanje z električno centralno pečjo … Vsi ti sistemi niso primerni za vsako hišo, ampak je treba vsako hišo obravnavati individualno. Toplotna črpalka je ekonomičen način ogrevanja v hišah s fasado, ki je toplotno izoliran ovoj; tam je potrebna temperatura ogrevalne vode nižja kot v neizolirani hiši. Še bolje je, če je v hiši talno gretje.
Zadnja leta so zelo popularne sončne elektrarne. Te so smiselne predvsem tam, kjer so večji porabniki električne energije, kot npr. ogrevanje s pomočjo električne energije.
Za izvedbo investicij energetskih sanacij hiš in tudi večstanovanjskih objektov je mogoče pridobiti ugodna sredstva Eko sklada, bodisi subvencije bodisi kredite. Razpisi za občane so praktično odprti skozi vse leto, vendar je za pridobitev sredstev Eko sklada treba zadostiti njihovim pogojem. Subvencije za menjavo oken se denimo lahko pridobijo samo pri vgradnji novih lesenih oken ipd. Debelina izolacije fasade je natančno določena v razpisnih pogojih Eko sklada.