V Sloveniji letos na nacionalni ravni prvič obeležujemo Teden slovenske hrane, v katerem sodeluje tudi Občina Šentjur s kmečko tržnico, ki bo v soboto, 16. novembra 2024, pred trgovino Kea Šentjur.
Vlada RS je na predlog enajstih stanovskih organizacij, s prvopodpisano Čebelarsko zvezo Slovenije in spodbudo Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, decembra 2023 sprejela sklep o razglasitvi tedna slovenske hrane, ki se bo vsako leto odvijal v tretjem tednu novembra.
Kmečka tržnica se tako v Tednu slovenske hrane pridružuje tradicionalnemu slovenskemu zajtrku v šolah in vrtcih, ki se tokrat odvija 15. novembra.
Tokrat, v soboto, 16. novembra, se bodo od 7. ure stalnim ponudnikom, ki jih sicer najdete pred trgovino Kea, pridružilo še več stojnic, ki bodo ponujale domačo, lokalno hrano ter proizvode, zato vas prijazno vabimo k obisku tržnice in nakupom. Na voljo bo veliko sezonske zelenjave, sadja, medu, zelišč in domačih pripravkov ter izdelkov.
S tem bomo krepili osveščanje o pomenu zdrave prehrane z najkrajšo potjo od kmeta do krožnika, kar pa je tudi ključno za obstoj in razvoj našega podeželja in domačega kmetijstva.
Na tržnici bodo svoje dobrote ponujali stalni ponudniki iz naše in sosednjih občin:
- Rosandine dobrote, Ploštajner Rosanda
- Kmetija Jezovšek
- Čebelarstvo Majcen
- Zelišča Marjetka
- Kmetija Čadej
- Kmetija Grobin Jožice
- Kmetija Kladnik
- Kmetija Gajšek
To soboto pa se jim bodo pridružili še:
- Ekološka kmetija Žogan
- Kmetija Lavbič
- Rodovno ekološko posestvo Rečnik - Ludus Naturae
- Ognjene dobrote Tanje Gobec
- Ekološka in biodinamična kmetija Ina in Borut Jagodič
- Aleš Gobec – Vila Vrtnica
- Čebelarsko društvo Ponikva
- Čebelarsko društvo Dramlje
- Društvo čebelarjev Blagovna
Zakaj obeležujemo Teden slovenske hrane?
Teden slovenske hrane poudarja pomen izbiranja lokalne hrane ter povečuje zavedanje o prednostih uživanja slovenskih živil. Cilj je, da prebivalci pogosteje posegamo po slovenski hrani ter s tem podpremo domače kmete in predelovalce.
V tednu slovenske hrane nakupujmo čim več lokalne hrane
Potrošniki lahko v tednu slovenske hrane izkažemo podporo lokalnim pridelovalcem s premišljenimi nakupi. V trgovini bodimo pozorni na poreklo izdelkov in prednostno izbirajmo lokalno hrano. Vzemimo si čas in obiščimo tudi lokalno tržnico ali si pomagajmo z Zemljevidom ponudnikov lokalne hrane, kjer lahko preprosto poiščemo lokalne kmete in pridelovalce ter kupimo domače proizvode neposredno v svoji okolici. Na ta način neposredno podpiramo slovensko pridelavo in predelavo ter prispevamo k ohranjanju domačih delovnih mest.
Spodbujanje zdravih prehranjevalnih navad
Teden slovenske hrane spodbuja tudi k bolj trajnostnim in zdravim prehranjevalnim navadam. Slovenija se po kakovosti hrane uvršča v sam vrh, predvsem zaradi naravnih danosti, tradicionalnih postopkov pridelave, strogih predpisov in visokih pričakovanj potrošnikov. V primerjavi z neevropskimi trgi, kjer so regulacije bolj ohlapne ali pa je večji poudarek na kvantiteti kot na kvaliteti, slovenska hrana izstopa po varnosti, svežini in naravnem izvoru.