Občina Šentjur sodi med večje slovenske občine, saj meri 222,3 km2 in ima okoli 19.650 prebivalcev ter sega od drameljskih goric na severu do razgibanega kozjanskega gričevja in vrhov Bohorja na jugu.
Upravno je razdeljena je na 13 krajevnih skupnosti. Občinsko središče je mesto Šentjur, ki je tudi poselitveno in zaposlitveno središče.
Gričevnata pokrajina ustvarja pogoje za razvoj sodobne kmetijske proizvodnje s poudarkom na sadjarstvu, vinogradništvu in živinoreji. Dobre prometne povezave so že v preteklosti omogočile razmah industrije. Tudi danes, skupaj z drugimi nič manj pomembnimi dejavniki, kot so prostorske možnosti ter volja in znanje ljudi, se pospešeno razvija obrt in podjetništvo, predelovalne panoge, trgovina in razne poslovne dejavnosti, tako v obrtni in industrijski coni v Šentjurju, kot v drugih krajih na območju občine.
V občini se polagoma razvija tudi turizem, predvsem na posameznih turističnih kmetijah. Postopoma se iz izletniškega usmerjajo v stacionarni turizem in povečujejo število ležišč. Naravno okolje je relativno dobro ohranjeno in nudi številne možnosti za aktivno preživljanje prostega časa (kolesarjenje, pohodništvo, konjeništvo, lov, ribolov …), zato se beleži porast turistov, ki se radi vračajo v naše kraje. Z nastankom Razvojne agencije Kozjansko, ki nudi pomoč in informacije občinam, podjetjem, obrtnikom, kmetom, društvom ter ostalim zainteresiranim v zvezi z državnimi in evropskimi razpisi, je dana možnost hitrejšega razvoja podjetništva, kmetijstva in turizma.
S poudarkom na kovinskopredelovalni dejavnosti se razvija tudi industrija. Nastaja vrsta večjih in manjših podjetij, ki se uspešno uveljavljajo na zahtevnem evropskem in svetovnem trgu.