DAN ODPRTIH VRAT MUZEJSKIH ZBIRK V OBČINI ŠENTJUR
Na dan, ko se spominjamo rojstva slovenskega pesnika dr. Franceta Prešerna, slovenske kulturne ustanove na pobudo Ministrstva za kulturo že od leta 2000 vabijo na dneve odprtih vrat kulturnih ustanov. TIC občine Šentjur v sodelovanju z Občino Šentjur vabi na brezplačne oglede muzejskih zbirk.
13.00–17.00
14.00–16.00 javno vodstvo
Muzej Južne železnice Šentjur (Kolodvorska ulica 2, Šentjur)
V avtohtonih zgradbah je predstavljena zgodovina železniške proge Gradec–Celje.
14.00–17.00
Spominska soba New Swing Quarteta – Pesem južne železnice (Ulica skl. Ipavcev 17, Šentjur)
Gre za stalno razstavo o delovanju najvidnejših izvajalcev swinga, gospela in spirituala v Evropi in svetu, ki so svojo uspešno glasbeno pot pričeli leta 1968 v Šentjurju.
Arheološka razstava Rifnik in njegovi zakladi (Ulica skladateljev Ipavcev 17, Šentjur)
Postavitev prikazuje 600 eksponatov od mlajše kamene, železne dobe preko Keltov in Rimljanov do pozne antike iz bližnjega hriba Rifnik.
Galerija Zgornji trg – razstava Marije Grabar Lepote mojega kraja (Ulica skladateljev Ipavcev 17, Šentjur)
Obokana klet nudi na ogled razstavo hrvaške slikarke Marije Grabar, ki je za svoj slog izbrala hiperrealizem z značilnostmi fotografskega realizma.
Ipavčeva hiša – razstava Ipavca ter ogled dokumentarnega filma Brata Gustav in Benjamin Ipavec, narodni in glasbeni preporod (Ulica skladateljev Ipavcev 27, Šentjur)
V Zgornjem trgu že od leta 1760 stoji rojstna hiša dinastije Ipavcev – skladateljev, zdravnikov, velikih domoljubov, Evropejcev. V hiši je stalna razstava o Ipavcih, poročna dvorana, vinoteka, manjša dvorana za prireditve, na vrtu s prireditvenim prostorom pa pod starodavno lipo stojita Plečnikov vodnjak in kamnita miza.
OSTALE MUZEJSKE ZBIRKE V OBČINI ŠENTJUR BODO ODPRTE OB NAVEDENIH URAH
Slomškova hiša v Unišah pri Ponikvi (Uniše 11, Ponikva ) – javno vodstvo 11.30–12.30
V vasi Uniše pri Ponikvi stoji rojstna hiša prvega slovenskega blaženega Antona Martina Slomška. V njej je prikazana življenjska pot velikega duhovnika, vzgojitelja, pisca in narodnega buditelja. Na Slomu in na Ponikvi se v čast in spomin Slomšku vsako leto odvija več tradicionalnih prireditev: Slomškov simpozij, Vseslovensko srečanje kmetov, Srečanje katoliških učiteljev, katehetov, vzgojiteljev in staršev in druge.
Etnološka zbirka Šmid (Planina pri Sevnici 37, Planina pri Sevnici) – javno vodstvo ob 13.00
Zbiratelj in dolgoletni zdravnik na Planini pri Sevnici Janez Šmid je zbral predmete in orodja, ki so jih ljudje na Planini in v njeni okolici v 19. in 20. stoletju uporabljali pri vsakdanjih opravilih.
Zbirka NOB Kozjansko žari (Planina pri Sevnici 37, Planina pri Sevnici) – javno vodstvo ob 13.30
Razstava skozi fotografije, dokumente, letake, plakate in partizanski tisk obiskovalcem približa obdobje druge svetovne vojne na Kozjanskem. V dokumentarnem zapisu so zabeležene zgodbe 5 oseb, ki so v času 2. sv. vojne bili še otroci.
Čar izročila (Planina pri Sevnici 12, Planina pri Sevnici) – javno vodstvo ob 11.00
Stalna razstava o življenju in delu etnologa dr. Nika Kureta: raziskovanje jaslic, mask, koledniške dramatike, štehvanja, etnografskega filma, ljudskega gledališča, ročnih lutk, otroških iger in igrač. V stari šoli na Planini, kjer se zbirka nahaja, je tudi razstava fotografij Alfonza Juršeta o življenju na Planini v prvi pol. 20.stoletja.
Muzejska zbirka Glažute na območju Žusma (cerkev sv. Leopolda v Loki pri Žusmu) – ob 15.00
V cerkvici sv. Leopolda v Loki pri Žusmu si lahko ogledate prelepe steklene izdelke, med katerimi izstopajo lestenci, ki so jih od 18. stoletja izdelovali v Loki in njeni okolici v glažutarski delavnici.