V središču mesta Šentjur, na Mestnem trgu 5, smo včeraj, v četrtek, 25. oktobra, uradno obeležili odprtje novo urejenih prostorov Centra za krepitev zdravja Šentjur.
Center za krepitev zdravja že deluje v okviru JZ Zdravstveni dom Šentjur, po uspešni prijavi in pridobitvi evropskih sredstev preko razpisa, čemur je sledila še prijava Občine Šentjur za ureditev prostorov. Tudi občina je bila uspešna in iz evropskega sklada za regionalni razvoj v višini dobrih 183 tisoč evrov. Tako so bili urejeni prostori v prvem nadstropju (skupni vhod z knjižnico, sosednji prostori od Ljudske univerze Šentjur), kjer se sedaj nahajajo večnamenski prostor s sanitarijami ter garderobami, dve pisarni, hodnik in čajna kuhinja. Na včerajšnji otvoritvi je župan mag. Marko Diaci ekipi centra zaželel veliko uspeha pri njihovih preventivnih akcijah in dodal, da ni dvoma, da programi ne bi zaživeli. »Vsi se zavedamo pomena zdravja in zdravega načina življenja, tudi večinoma vemo, kaj je zdravo in kaj ni, vendar da to postane del našega življenja, je proces, pri katerem potrebujemo pomoč. Tu vidim poslanstvo centra, s katerim bomo v lokalnem okolju dobro sodelovali,« je med drugim povedal župan. Celotno ekipo centra, na novo je ZD Šentjur zaposlil za namene delovanja še diplomirano medicinsko sestro in diplomiranega zdravstvenika, diplomirano dietetičarko, magistrico psihologije in diplomirano kineziologinjo, je predstavila direktorica JZ Melita Tašić-Ilić, dr. med., ki je pohvalila njihovo zagnanost in načrte, da zdrave navade in nasvete prinesejo v okolje vrtcev, šol, delovnih kolektivov, društev, v dolgoročno korist celotne družbe. Investicijo je pozdravila tudi mag. Vlasta Kovačič Mežek, namestnica generalnega direktorja Direktorata za zdravstveno ekonomiko na Ministrstvu za zdravje. Vodja centa Nuša Leskovar pa se je zahvalila vsem, ki so pomagali, da je bila ideja centra realizirana in obljubila pestro dogajanje za vse generacije ter koristne programe za vse ciljne skupine.
V Šentjurju do boljše prepoznavnosti ZORE, DORE in SVITA
V nadaljevanju je zbrane nagovorila tudi predstavnica Nacionalnega inštituta za javno zdravje – OE Celje, Nuša Konec Juričič, dr. med.. Ob čestitkah za nove prostore je izpostavila pomen presejalnih programov – pregledov, z namenom zgodnjega odkrivanja in zdravljenja najpogostejših rakavih obolenj. Kot je povedala, je udeležba občank in občanov na tovrstnih pregledih nekje 68-odstotna, kar je nad slovenskim povprečjem, vendar bi si še vedno želeli izboljšanja. Ob prisotnosti strokovne sodelavke inštituta Tatjane Škornik Tovornik je slovesno obljubo ambasadorstvu programa SVIT podpisal g. Alojz Antlej iz Dobja. To pomeni, da bo pomagal pri promociji za čim večjo udeležbo na presejalnih pregledih, saj ima tudi sam za seboj to izkušnjo. Uradni del je zaokrožil Franc Leskovšek, župan Občine Dobje, ki je poleg šentjurske ustanoviteljica JZ Zdravstveni dom Šentjur. Izrazil je veselje nad novo pridobitvijo, pohvalil sodelovanje in prizadevanja za ohranitev zdravstvene postaje na Planini pri Sevnici, na katero so vezani mnogi Dobjani in izrazil prepričanje, da bodo programi Centra za krepitev zdravja zaživeli tudi v Dobju.
Za veselo pesem, kot se spodobi ob otvoritvi, so poskrbeli mladi glasbeniki, učenci Glasbene šole skladateljev Ipavcev Šentjur, ki so zaigrali na diatonične harmonike v komorni skupini pod vodstvom Francija Kolarja. Že na otvoritvi se je veliko ljudi zanimalo za programe centra, ki vrata na široko odpira vsem občankam in občanom. V okviru programov bodo lahko krepili tako psihično kot fizično zdravje, prepoznavali dejavnike tveganja in postopoma pridobivali bolj zdrave vsakdanje navade. Za več zdravja, za boljše zdravje vseh!
Občina Šentjur se je s to investicijo prijavila na javni razpis za izbor operacij »Nadgradnja in razvoj preventivnih programov ter njihovo izvajanje v primarnem zdravstvu in lokalnih skupnostih«. Investicija je omogočila krepitev javnozdravstvene vloge JZ ZD Šentjur, implementacijo nadgradenj preventivnih pregledov za otroke in mladostnike, izvajanje preventivnih obravnav za ogrožene otroke in mladostnike ter izvajanje integrirane preventive kroničnih bolezni na primarni ravni zdravstvenega varstva. Nadalje investicija omogoča vključevanje ranljivih oseb v preventivno zdravstveno varstvo ter uvajanje modela skupnostnega pristopa za krepitev zdravja in zmanjševanje neenakosti v zdravju v obeh lokalnih skupnostih. Boljša informiranost, motiviranost in posledično vključenost v preventivne programe ter dostopnejše, posodobljene in nove preventivne obravnave ciljnih skupin bodo prispevale k boljšemu zdravju in z zdravjem povezani kakovosti življenja prebivalcev v obeh lokalnih skupnostih.
Operacija se delno financira v okviru Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020, 9. prednostne osi »Socialna vključenost in zmanjševanje tveganja revščine«, prednostne naložbe 9.1 »Aktivno vključevanje, vključno s spodbujanjem enakih možnosti in dejavnega sodelovanja ter izboljšanje zaposljivosti«, specifičnega cilja 9.1.3: »Preprečevanje zdrsa v revščino oziroma socialno izključenost in zmanjševanje neenakosti v zdravju« in prednostne naložbe 9.3 »Vlaganje v zdravstveno in socialno infrastrukturo, ki prispeva k razvoju na nacionalni, regionalni in lokalni ravni, zmanjšanju neenakosti pri zdravstvenem statusu, spodbujanje socialne vključenosti z lažjim dostopom do družbenih, kulturnih in rekreacijskih storitev, ter prehodom z institucionalnih storitev na skupnostne oblike storitev«, specifičnega cilja 9.3.1: »Izboljšanje kakovosti skupnostnih storitev oskrbe« Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020.