Zmagovalci 9. kviza »Ali poznaš svojo občino?«, s katero obeležujemo tudi vseslovenski dan odprtih vrat občin, so drameljski osnovnošolci.
Namen kviza skozi leta ostaja enak, mlade občane seznaniti s pestro in bogato dediščino, zgodovino, znamenitostmi in posebnostmi Občine Šentjur, z delovanjem lokalne samouprave in še čim, vse, da se mlade pripravi na aktivno delovanje v lokalnem okolju. Na 9. kviz se je letos pripravljalo 36 osmošolcev. Na Mladinskem centru Šentjur so tudi letos priprave na kviz naredili zanimive in drugačne, saj so tekmovalce povabili v že tretjo različico šentjurske sobo pobega. Ekipe so reševale izzive, naloge in uganke povezane z dediščino Občine Šentjur. Njihov cilj je bil razvozlati zemljevid občine Šentjur in nanj umestiti 61 magnetkov z motivi naravne in kulturne dediščine.
Bi vi vedeli?
Tekmovalci so pokazali veliko znanja, saj so dobro opravili z vsemi 30. vprašanji. Že tradicionalno so se tekmovalci najprej spopadli z zemljevidom Občine Šentjur in nanj umeščali kulturno in naravno dediščino, poimenovali so reko Bistrico in Krajevno skupnost Grobelno. Tekmovalci se niso prestrašili zavitih vprašanj in tudi tista, ki so od njih zahtevala logično razmišljanje ali povezovanje različnih področij so prinašala zaslužene točke. Poseben izziv je predstavljalo sestavljanje refrena skladbe Gustava Ipavca Slovenec sem, ki je bil tudi za organizatorje tehnično najzahtevnejši del kviza. Zanimivo je bilo letošnje matematično vprašanje, ko so ekipe ugotavljale koliko superračunalnikov bi potrebovali, da bi dosegli miselne zmogljivosti vseh 19 tisoč občanov občine Šentjur.
Prvič v zgodovini kviza je zmagala ekipa OŠ Dramlje.
Odlično 2. mesto je osvojila ekipa OŠ Planina pri Sevnici, 3. mesto si letos delita OŠ Franja Malgaja Šentjur in OŠ Slivnica pri Celju. Pohvalo za sodelovanje pa sta prejeli ekipi OŠ Blaža Kocena Ponikva in OŠ Hruševec Šentjur. Novost 9. kviza je ta, da se ekip ne razvršča na 4., 5. in 6. mesto, ampak se jih pohvali za sodelovanje, za vložen trud, čas in energijo.
Župan Občine Šentjur, mag. Marko Diaci, je poudaril pomen kviza in projekta za mlade. S kvizom poleg mladih, tudi drugi bolje spoznavamo lokalno skupnost, eno večjih slovenskih občin, ki se lahko pohvali z marsičim, razvoj v prihodnosti pa bo odvisen tudi od mladih. Vodja Mladinskega centra Šentjur, Lara Žmaher, je tekmovalcem sporočila, da več kot vedo o okolju, v katerem živijo, bolje lahko to izkoristijo v prihodnosti, saj bodo lažje in bolj samozavestno sooblikovali razvoj občine, ko bo nastopil njihov čas.
Komisijo so tokrat sestavljali: Judita Methans Šarlah, vodja oddelka za družbene dejavnosti na Občini Šentjur, Melita Bevc, direktorica Zavoda za turizem, šport in mladino Šmarje pri Jelšah, Aleksandra Krofl, predsednica Društva September – društva za promocijo naravne in kulturne dediščine, Aleksandra Gradišnik, predsednica Društva prijateljev mladine Šentjur, Tom Costo, pisatelj, komik in motivator ter Mojca Stropnik, predstavnica Mladinskega centra Šentjur. V kulturnem programu je nastopila vse bolj odmevna pevka Špela Jezovšek.
Priprava nove publikacije o občini Šentjur
Na Mladinskem centru Šentjur bodo letos izdali novo publikacijo, ki bo mladim in ostalim občanom približala dediščino, zanimivosti, zgodovino, osebnosti, gospodarstvo in delovanje lokalne samouprave v občini Šentjur. Ob tej priložnosti zbirajo zanimive informacije, anekdote, fotografsko in drugo gradivo, ki je manj znano a zanimivo in tudi poučno.
Šentjurska soba pobega bo od 6. marca, do konca aprila, na voljo še ostalim, ki bi se radi preizkusili v reševanju nalog, izzivov in ugank ter izvedeli kaj novega.