Na Ponikvi in Slomu se je v nedeljo, 13. oktobra, pri zavetniku kmetov, slovenskega kmetijstva in kmetijskega slovstva blaženemu Antonu Marinu Slomšku zbralo več kot 1000 kmetic in kmetov. Na že 16. tradicionalnem srečanju je bilo izpostavljen pomen veselja do dela, pomen vere in solidarnosti. Za potek srečanja tudi letos skrbeli številni prostovoljci iz naše občine, dobrodošlico izrekla podžupanja ga. Silva Koželj.
Srečanje v organizaciji Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, župnije Ponikva, občine Šentjur in številnih prostovoljcev se je letos odvijalo pod vodilno Slomškovo mislijo »Ni dobro delo, če ni veselo«,. Mašo je daroval ljubljanski nadškof in metropolit msgr. Stanislav Zore, ki je izpostavil, da mineva 160 let, odkar je Slomšek prenesel sedež Lavantinske škofije iz Št. Andraža v Maribor, to pa je dobrega pol stoletja kasneje pomagalo Maistru ohraniti severno mejo. Letos sicer mineva tudi 20 leto od beatifikacije blaženega Antona Martina Slomška.
Na svečani akademiji pred rojstno hišo blaženega Antona Martina Slomška na Slomu je prisotne pozdravila podžupanja
Občine Šentjur Silva Koželj, ki je izrekla dobrodošlico v naši občini ter izpostavila kmetijstvo kot najpomembnejši steber naše države. Predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Cvetko Zupančič je spregovoril o pomenu srečanja v smeri duhovne podpore dela kmetov. Z osrednjim nagovorom je prisotne navdušil slovenski pisatelj Ivan Sivec: »Iz evropske zgodovine je podobnih narodov, kot smo Slovenci, veliko izginilo. Mi pa smo še vedno tu, ker smo delovni, trdoživi, dovolj pošteni, predvsem pa imamo svoj jezik, knjige, kulturo, vse naslonjeno na krščanske vrednote oziroma krščansko vero, ki je bila od nekdaj – kot je menil tudi Slomšek – luč slovenskega ljudstva.«
Druženje se je zaključilo s pogostitvijo. Golaž in dobrote s kmetij so pripravili člani prostovoljnega gasilskega društva Ponikva in članice društev kmečkih žena z območja KGZS – Kmetijsko gozdarskega zavoda Celje, ob sodelovanju učencev Šolskega centra Šentjur. Vsem sodelujočim prostovoljcem še na tem mestu zahvala za dobro opravljeno delo in pomoč pri organizaciji.
Srečanje organizirajo in finančno podpirajo:
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije, Občina Šentjur, Župnija Ponikva, Prostovoljno gasilsko društvo Ponikva, Šolski center Šentjur, Šola za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje, , Kmetijska založba, d. o. o., Društvo vinogradnikov Šentjur, Društva kmečkih žena z območja KGZS – Zavoda Celje, Slom, d. o. o., Meja, d. o. o., Zadružna zveza Slovenije in številni neimenovani prostovoljci.
Foto: VIR - spletna stran Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije