Zadnji del Evropskega tedna mobilnosti v Občini Šentjur 2020 in načrtovano zaključno slavje nam je nekoliko skazilo deževno vreme in nekoliko oklestilo načrtovani program. A vendarle so glavni junaki kolesarskega dne – Dneva brez avtomobila – pokazali, da so kos vsem razmeram in svoje konjičke na dveh kolesih kljub dežju razstavili in predstavili.
S povabilom zelo raznolikim kolesarskim društvom smo želeli pokazati, kako pestro in razširjeno je v naši občini kolesarjenje. Še pred tem smo začeli kar z dobro obutvijo, palicami ter predstavitvijo nordijske hoje, ki jo je z nazornim prikazom opravil Zoran Leskovšek iz Društva nordijska hoja. Medtem, ko sami pridno nizajo kilometre, medse z veseljem sprejmejo nove navdušence, tudi povsem brez izkušenj, ter jih poučijo o osnovah.
Na ogled in preizkušnjo smo s strani Občine Šentjur postavili kolesa sistema javne izposoje KOLESCE, ki smo jih v obtok oziroma vožnjo predali v začetku julija in je od tedaj na petih postajališčih občankam in občanom na voljo 10 električnih in 12 navadnih koles. Na Dan brez avtomobila smo omogočili brezplačno izposojo, ter ponovno predstavili sistem izposoje.
V ospredju pa so bila tokrat čisto druga kolesa – zelo aktivni člani kolesarskega društva Šentjur Power so predstavili svoja kolesa z vsemi njihovimi specifikami, cenovnimi okviri ter zmogljivostmi, hkrati pa so poudarili pomen uporabe primerne opreme, zaščite ter varen način vožnje. Skupaj in posamično so opravili že kar nekaj zavidljivih podvigov, ki močno presegajo ljubiteljsko kolesarjenje. Na drugi strani so svoje prav tako dragocene dvokolesne konjičke – vendar te na električni pogon – na ogled pripeljali člani društva ljubiteljev električnih koles. V naši občini imajo že kar nekajletno tradicijo, število navdušencev pa se povečuje. Predstavili so osnove delovanja električnih koles in prednosti – te so predvsem v tem, da gre za ekološki način prevoza, hkrati pa elektrika doda precejšnje zmogljivosti, ki jih na navadnem kolesu marsikdo ne bi zmogel. Električno kolo, nekaj dragocenih primerkov so lahko obiskovalci tudi preizkusili, tako odpira nove dimenzije mobilnosti.
Za zaključno atrakcijo, ki se je že odvijala pod pisanimi dežniki z logotipi ETM 2020, pa so poskrbeli še člani društva starodobnikov Večno mladi Šentjur – sekcija kolesarjev. Po svojih ohranjenih primerih koles – starodobnikov so dobro znani po celotni Sloveniji in tudi zunaj, saj se radi odzovejo raznovrstnim vabilom. Tako smo v enem dnevu združili preteklost s sedanjostjo in prihodnostjo na dveh kolesih, ki jim je skupno, da kolo predstavlja veliko dragocenost (ne le cenovno), saj je veliko več, kot le prevozno sredstvo.
#trajnostnamobilnost,
#evropskitedenmobilnosti,
#samo1planet,
#care4climate,
#sptm
LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstev Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. |