Letos smo v Občini Šentjur prvikrat izvedli Evropski teden mobilnosti v tolikšnem obsegu, da smo se torej družili v preventivnih aktivnostih, ozaveščanju in spoznavanju trajnostnih praks kar vse dni med 16. in 22. septembrom.
Za nas je bila to pomembna in zanimiva izkušnja. V vseh dnevih izvajanja Parkirnega dne smo za vse to obdobje zaprli del parkirišča za upravno zgradbo in ga spremenili v prireditveni prostor – brez avtomobila, vendar pa z veliko pešci in kolesarji. Pozitivno smo bili presenečeni, kako zelo dobro ste se različna društva in organizacije odzvali na poziv k sodelovanju in se potrudili predstaviti svoje delovanje, poslanstvo, alternativne načine prevozov, različne načine gibanja, zdravstvene preventive in še marsikaj. Spoznali smo, da cilji iz Celostne prometne strategije Občine Šentjur z željami za prihodnost, ki naj bo zelena, zdrava in trajnostna, niso samo črka na papirju, ampak ste številni posamezniki in organizirane skupine pripravljeni za to tudi kaj narediti.
Žal je razvoj epidemioloških razmer in posledično ukrepov terjal svoje, kar se je na organizaciji celotne prireditve kar precej poznalo, saj smo naleteli na številne omejitve, skrb za zdravje pa je bila na prvem mestu. Vendarle smo uspeli s pomočjo mnogih srčnih sodelujočih in udeležencev pokazati, da je vizija trajnosti skupna in dosegljiva. Uspeli smo vključiti najmlajše in šolarje, da so na različne načine sodelovali v tednu mobilnosti, za kar se gre zahvaliti vodstvom, učiteljicam ter vzgojiteljicam OŠ Franja Malgaja Šentjur in Vrtcu Šentjur. Tisti, ki se nam zaradi številčnih omejitev niso mogli pridružiti na sami lokaciji, so v okviru Evropskega tedna mobilnosti ustvarjali v vrtcu in razredih, prav tako mnogi izven samega mesta, vsak po svojih zmožnostih. Gasilci (PGD Šentjur, PGD Lokarje, PGD Slivnica in GZ Šentjur) so pripravili cel kup aktivnosti za mladi rod in upamo, tudi bodoče potencialne člane gasilskih društev. Na zelo pozitiven način se je predstavila policija, poleg domače PP tudi PU Celje. Ogromno je bilo narejenega na področju zdravstvene preventive – s Centrom za krepitev zdravja Šentjur, z RKS-OZ Šentjur, Društvom za boj proti Alzheimerjevi bolezni Spominčica Šentjur, Društvom bolnikov z osteoporozo Celje, ob sodelovanju z Ljudsko univerzo Šentjur s programi za tretje življenjsko obdobje je dobil tudi medgeneracijsko dimenzijo, skupaj z Društvom upokojencev Šentjur in Domom starejših Šentjur pa je bil izveden tudi Pohod za spomin, malce drugače. Potrdilo pa se je tudi, da imamo veliko aktivnih rekreativno-športnih društev; od joge za odrasle z Zdenko Vrečko in društva za nordijsko hojo, do pohodnikov (ŠUDR), planinskih društev (PD Šentjur) in kolesarjev (Šentjur Power, lastniki električnih koles, starodobniki Večno mladi).
Vsi ste se potrudili pokazati se v najboljši luči ter navdušiti za dobre, zdrave navade tudi naše soobčanke ter soobčane, kljub temu, da vam nismo smeli priklicati velikega občinstva. Vsakemu posebej in vsem skupaj hvala, prav tako pa gre zahvala članom delovne skupine za izvedbo ETM 2020 v Občini Šentjur.
#trajnostnamobilnost,
#evropskitedenmobilnosti,
#samo1planet,
#care4climate,
#sptm
LIFE IP CARE4CLIMATE (LIFE17 IPC/SI/000007) je integralni projekt, sofinanciran s sredstvi evropskega programa LIFE, sredstev Sklada za podnebne spremembe in sredstvi partnerjev projekta. |