Občina Šentjur premore 10 šol – 6 matičnih in 4 podružnice, ki jih obiskuje skupno 1.844 otrok. Število otrok je v osnovnih šolah naraščalo iz leta v leto. Tako je bilo v šolskem letu 2020/2021 vpisanih 1.615 otrok, kar je za 14% več kot v šolskem letu 2011/2012. Prav tako ima občina na 13 lokacijah 11 vrtčevskih podružnic, število otrok že desetletje narašča, trenutno imamo vključenih 793 otrok, kar je 13 % več kot pred desetimi leti. Ob tem imamo v vseh enotah vrtca še 19 prostih mest za malčke.
Šolska stavba POŠ Kalobje, v kateri domuje tudi vrtec, je stara več kot 100, vendar je ves čas redno vzdrževana. V skladu z dinamiko razpisov in možnim sofinanciranjem je Občina Šentjur po letu 2010 povsem prenovila šolo OŠ Planina in na novo zgradila telovadnico in zunanje športno igrišče, zgradila je novo stavbo Vrtca Šentjur v Hruševcu, energetsko in funkcionalno obnovila OŠ Dramlje (z vrtcem), kjer je lani povsem prenovila kuhinjo sicer pa na podlagi razpisa za energetske sanacije uredila del OŠ Franja Malgaja Šentjur, kjer je bila urejena fasada prizidka z vso stavbno infrastrukturo. Energetsko obnovljena je bila OŠ Slivnica pri Celju, obnovljen je bil vrtec, v veliki meri tudi POŠ Blagovna z vrtcem, ki je predlani dobila še prizidek in novo kuhinjo. Obnovljene oz. energetsko sanirane so bile še POŠ Loka pri Žusmu z vrtcem, ter vrtčevske enote Center, Pešnica, Planina pri Sevnici. Ocenjujemo, da je Občina Šentjur v zadnjih 10 letih v šolsko in vrtčevsko infrastrukturo investirala slabih 16 milijonov evrov.
Občina Šentjur je v letu 2007 pripravila idejno zasnovo novogradnje POŠ Kalobje in jo dopolnila v 2008 ter v letu 2011, v letu 2009 je kupila tudi parcelo, kjer naj bi stala nova šola. Projekt novogradnje POŠ Kalobje je občina prijavila na dva razpisa ministrstva za šolstvo in sicer v letu 2008 ter v letu 2011, vendar projekt ni bil izbran za sofinanciranje. Zaradi prijave na razpis je občina takrat POŠ Kalobje uvrstila v NRP. Kasneje, oziroma po letu 2011, tovrstnih razpisov več ni bilo, do letošnjega leta, kjer pa predvidena sredstva niso ravno na visokih nivojih. Razpisni rok se izteka še v tem tednu, Občina Šentjur pa bo nanj prijavila projekte, ki glede na kriterije razpisa lahko dobijo največ točk. Potrebe po investicijah pa so zelo velike – v OŠ Franja Malgaja je potrebno urediti še kuhinjo, OŠ Slivnica pri Celju potrebuje prenovo notranjih prostorov z ureditvijo knjižnice, potrebno bo sanirati celotno šolo in telovadnico OŠ Hruševec Šentjur, vse bolj se kažejo potrebe po dodatnih vrtčevskih enotah (Nova vas, itd.). Občina Šentjur ves čas vlaga v šolsko in vrtčevsko infrastrukturo, dejstvo pa je, da imajo stavbe svoje specifike – v primeru OŠ Franja Malgaja in POŠ Kalobje gre za poslopja, stara več kot 100 let, večina ostalih stavb je popotresna montažna gradnja (uničevalni potres na Kozjanskem 1974), ki jo tudi ves čas saniramo. Občina Šentjur v zadnjih 10 letih zagovarja princip policentričnega razvoja celotne občine, za čim boljšo kvaliteto življenja vseh občank in občanov, zato tudi vlaga v vso šolsko infrastrukturo. Prioritete prenov se usklajujejo ves čas tudi z aktivom ravnateljev in z Vrtcem Šentjur.
Vlaganja v POŠ Kalobje v zadnjih 10 letih:
Ocenjujemo, da smo v POŠ Kalobje v zadnjih 10 letih vložili dobrih 45.125 evrov.
Šola POŠ Kalobje je torej redno vzdrževana, v njej pa je trenutno 12. učencev: trije prvošolci, trije drugošolci, trije tretješolci in trije petošolci, ter 18 vrtčevskih otrok (trenutno v prostorih PGD Kalobje). Nekaj otrok, ki sicer sodijo v šolski okoliš POŠ Kalobje, obiskuje druge šole – OŠ Hruševec Šentjur, OŠ Slivnica pri Celju in OŠ Dobje, saj imajo starši pravico do vpisa kamorkoli, predvidoma pa gre tudi za praktičnost glede na kraj zaposlitve, bližino starih staršev, itd..
Poudariti je potrebno, da so bili 1.septembra 2020 na Kalobje vključeni vsi otroci, ki so izpolnjevali starostni pogoj 11 mesecev. Tako je nastal oddelek 2-6 let starih otrok, kamor je vključenih 18 otrok, prostor ostaja za 1. otroka iz 2. starostnega obdobja. V tem šolskem letu nihče ni bil zavrnjen oz. nihče ni ostal zunaj. En otrok za kasnejšo vključitev je bil na čakalni listi in je bil 7.12. 2020, ko je dopolnil 11 mesecev vključen v enoto Pešnica. V tem trenutku je na čakalni listi en otrok letnik 2019, ki je bil vpisan čez leto. Ponujeno jim je bilo prosto mesto v drugi enoti, a starši želijo izključno vključitev otroka v enoto Kalobje. Pred enim letom smo bili celo tik na tem, da skupino na Kalobju izgubimo, saj je bilo premalo vpisanih otrok, normativ spodnje meje smo komaj dosegli.
Po decembrskem potresu z epicentrom v hrvaški Petrinji je Občina Šentjur pozvala k podrobnejšemu pregledu POŠ Kalobje, kjer so nastale posamezne mikrorazpoke v velikosti 0.5 mm, kar je 9. 2. 2021 storila strokovna komisija Uprave RS za zaščito in reševanje. Uprava je občini PREDLAGALA detajlni pregled stropnih konstrukcij. Občina zato izbira izvajalca, ki bo opravil ustrezni pregled (predvidoma še v tem tednu) in omogočil nadaljnji pregled prav tako izbranemu izvajalcu, ki bo »detajlno pregledal stropne konstrukcije«. Do takrat oziroma v času izvedbe teh del se je 6 šolarjev preventivno začasno preselilo iz 1. nadstropja v pritličje, kjer že ima pouk ostalih 6 otrok. Vrtčevska enota – 18 otrok pa se je do takrat preselilo v stavbo PGD Kalobje. Glede na izsledke in končno poročilo o stanju objekta pa bo občina poiskala ustrezne rešitve. Nikoli ni v poštev prišlo kakršnokoli zapiranje šole, kot se populistično namiguje. S strani Občine Šentjur bo storjeno vse potrebno, da se bodo učenci in otroci nahajali v varnih prostorih, predvsem pa ostali v domačem kraju Kalobje.
Za varnost otrok je poskrbljeno, saj so šolarji preseljeni v pritličje, ki po oceni komisije ni problematično iz varnostnega vidika. Začasni prostori PGD Kalobje za vrtčevske otroke so izjemno lepo vzdrževani. S strani krajanov in gasilskega društva je vrtec imel vso pomoč in podporo, da se prostori usposobijo za bivanje naših malčkov. Zunanje površine so otrokom že znane, saj jih velikokrat uporabljajo za gibalne dejavnosti. V notranjosti pa je bilo potrebno narediti nekaj prilagoditev. PGD Kalobje je uredilo in zaščitilo vse potencialno nevarne površine (steklo - lesene plošče, stopnišče - zaprto z leseno ploščo in varnostnimi vrati, ograja - dodana letev za zmanjšanje razmika, odstranitev dvoje nihajnih vrat). V vrtcu so nabavili zaščite za vtičnice, sedalo za straniščno školjko prilagojeno za otroke, protizdrsne pručke pri umivalnikih, protizdrsne nalepke na stopnicah, zaščita robov stopnic ter varnostna vrata pri vstopu v prostor. Nameščene so tudi tople zaščitne podloge, za del prostora, kjer se otroci igrajo na tleh, počivajo ali izvajajo gibalne aktivnosti. V PGD Kalobje so omogočili, da so v vrtcu dobili v sanitarijah tudi toplo vodo, z nabavo in montažo novih pip ter bojlerja.
Iz podatkov Sokol (junij 2020, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport) je razvidno, da je število vseh rojenih otrok v občini v letu 2018 (197 otrok) na ravni iz leta 2004 (195 otrok). Največja generacija rojenih otrok je bila v letu 2009 (225 otrok) in v letu 2014 (224 otrok). Po letu 2014 beležimo upad rojstev otrok. Tako je tudi v šolskem okolišu Kalobje. V letu 2014 je bilo v tem šolskem okolišu rojenih osem otrok, v letu 2015 sedem otrok, v letu 2016 devet otrok, v letu 2017 osem otrok, v letu 2018 pa je padlo število celo na tri otroke. Glede na te demografske podatke in na vpis otrok v šolo in enot vrtca na Kalobju je bilo z ravnateljem šole in ravnateljico vrtca ugotovljeno, da novi prostori niso potrebni.
Ob prostorski preveritvi šol in enot vrtca v Občini, ki je bila z ravnatelji opravljena v preteklem letu, so bila za POŠ Kalobje predvidena še naslednja dela: lakiranje parketa v učilnica, nabava novega pohištva v zbornici ter sanacija strehe. Tovrstni stroški so planirani v Načrtu razvojnih programov Občine Šentjur na postavki: 194022 Investicijsko vzdrževanje v šolstvu. V skladu z Dolgoročnim načrtom občine in razpisi ministrstva pa se v prihodnosti načrtuje tudi celovita ureditev šole s telovadnico.
Ob tem poudarjamo, da je razlika med predvidenimi sredstvi, ki bi občini pripadala po Zakonu o financiranju občin ter dejansko prejetimi sredstvi v zadnjih desetih letih cca. 20 milijonov evrov v primeru Občine Šentjur. Iz omenjenega razloga občine ves čas govorimo o pomanjkanju sredstev in izpadlih investicijah.