Svetniki Občine Šentjur so se v četrtek, 15. julija 2016, sestali na 12. redni seji v tem mandatu.
Po otvoritvi seje in uvodnih formalnostih, potrditvi zapisnika iz prejšnje seje ter dnevnega reda, so po drugi obravnavi svetniki sprejeli Spremembe in dopolnitve Statuta Občine Šentjur, nato pa še Poslovnika Občinskega sveta Občine Šentjur ter njegovih delovnih teles. Sprememba temeljnega akta občine, statuta, je predvsem uskladitev z zakonodajo, na podlagi ugotovitev in predlogov Ministrstva za javno upravo. Podan je tudi predlog za spremembo imena Krajevne skupnosti Slivnica pri Celju s strani sveta KS, ki bo po drugi obravnavi stopil v veljavo v skladu z zakonsko določenim postopkom po objavi v uradnem listu. Novo ime krajevne skupnosti se bo glasilo Krajevna skupnost Gorica pri Slivnici. Prav tako so bile po drugi obravnavi sprejete spremembe poslovnika, ki sledijo uskladitvi z zakonodajo. Statut in poslovnik Občine Šentjur sta bila spremenjena in dopolnjena v skladu s priporočili Službe za lokalno upravo na Ministrstvu za javno upravo, ki je opravila pregled usklajenosti teh dveh dokumentov.
Svetnice in svetniki so zatem še v drugo odločali o statusnem preoblikovanju Razvojne agencije Kozjansko (v nadaljevanju RAK) in potrdili pogodbo o pripojitvi javnega zavoda Ljudska univerza Občine Šentjur k JZ RAK. Po drugi obravnavi so potrdili tudi Odlok o delovanju JZ RAK. Pogodba o pripojitvi je bila skladno s sprejetimi sklepi občinskega sveta podpisana 5. julija 2016. Med prevzemnim in prevzetim zavodom že poteka intenzivno sodelovanje in dober pretok informacij.
Svetniki so še po drugi obravnavi sprejeli Pravilnik o merilih za obravnavanje pobud za spremembo namenske rabe zemljišč pri pripravi Občinskega prostorskega načrta Občine Šentjur ter njegovih sprememb in dopolnitev. S tem bo pospešila obravnava pobud za spremembe namembnosti, saj je kljub sprejetemu OPN že 400 novih. Z novim pravilnikom bo mogoče ugotoviti, katere pobude izpolnjujejo pogoje za nadaljnjo obravnavo in katere ne, pobudniki bodo hitreje dobili odgovore. S tem se bodo tudi zmanjšali stroški za izdelave strokovnih podlag za potrebe OPN, razbremenjeni bodo nosilci prostora v državi, povečala se bo tudi hitrost postopkov pri sprejemanju prostorskih aktov.
Po prvi obravnavi so zbrani svetniki potrdili Odlok o občinske podrobnem prostorskem načrtu (v nadaljevanju OPPN) Pešnica 1 – EUP ŠE37/1. Gre za območje v delni lasti zasebnih lastnikov in delno v lasti občine. Na pobudo investitorjev in lastnikov ter na njihove stroške se je izdelal predlog OPPN, ki daje pravno podlago za pridobitev gradbenih dovoljenj, predvidenih stanovanjskih objektov s prometno, komunalno in energetsko infrastrukturo. Območje, ki ga obravnava odlok, meji na že pozidan del strjenega naselja Šentjur na Pešnici ob ulicah Na livado in Na lipico in se bo navezalo na obstoječo gospodarsko javno infrastrukturo. Območje je namenjeno gradnji štirinajstih stanovanjskih objektov.
Občinski svet Občine Šentjur je sprejel Rebalans proračuna Občine Šentjur za leto 2016. Glede na izhodiščni proračun za leto 2016 se po rebalansu zvišujejo postavke tako na dohodkovni kot odhodkovni strani. Razlogov za rebalans je več – dinamika zaključevanj investicij v letu 2015, naknadno določena povprečnina oziroma primerna poraba, Zakon o izvrševanju proračuna RS za leti 2016 in 2017, ki je spremenil financiranje projektov po občinah, sprememba realizacije kapitalskih dohodkov, itd.. Po sprejetem rebalansu je v proračunu občine za leto 2016 predvidenih skoraj 16 milijonov evrov prihodkov ter malo manj kot 17 milijonov evrov odhodkov.
Svetnice in svetniki so se seznanili s Poročilom o izvrševanju proračuna Občine Šentjur v prvem polletju letošnjega leta. Med 1.1. in 30. 6. 2016 je bila realizacija nadpovprečna in sicer je bilo realiziranih slabih 7,8 milijona evrov ali skoraj 53 odstotkov planiranih prihodkov, ter dobrih 6,4 milijona evrov in s tem dobrih 45 odstotkov planiranih odhodkov.
Sledila je Sprememba cene storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb (v nadaljevanju GJS) varstva okolja. Kot so pojasnili v podjetju Simbio, ki javno službo izvaja na območju Občine Šentjur, so spremenjene cene posledica nove investicije v tehnološko rešitev biostabilizacije, s katero bo mogoče slediti zaostrenim kriterijem za odlaganje odpadkov. Predlagane so bile spremembe cen GJS, ki bodo za uporabnike na položnici pomenile povišanje za 0,78 evra mesečno za 120-litrski zabojnik za komunalne odpadke.
Zatem so svetniki podali Soglasje k ceni storitve pomoči družini na domu – socialni oskrbi na domu v Občini Šentjur. Kot so utemeljili na Centru za socialno delo Šentjur, so spremenjene cene posledica spremembe zakonodaje na področju plač in drugih stroškov dela v javnem sektorju ter zaradi spremembe števila izvajalk. Zmanjšalo se je namreč število delavcev v javnih delih, manjša je tudi subvencija s strani Zavoda za zaposlovanje. Od 1. 11. 2013 je v Občini Šentjur cena za storitev socialne oskrbe znašala 16,34 evra na uro – 5, 34 evra na uro za uporabnika (9,54 subvencija občine), ob nedeljah ter praznikih pa je bila cena storitve na uro 14,33 evra, pri čemer je za uporabnika znašala 6,95 evra. Od 1. 8. 2016 bo cena ure pomoči na domu ob delavnikih znašala 17,39 evra, za uporabnika pa 5,91 evra (10,12 evra subvencionira občina). Ob nedeljah in praznikih bo cena ure storitve od 1. 8. 2016 znašala 15,94 evra, za uporabnika pa 7,68 evra.
Občinski svet je sprejel tudi Sklep o pristopu k ustanovitvi Zadruge Savinjske regije. Pobuda za ustanovitev je prišla s strani Razvojne agencije Savinjske regije. V okviru projekta Prehranske samooskrbe Savinjske regije že sprejetega Regionalnega programa Savinjske regije za obdobje 2014-2020 je prehranska samooskrba regije opredeljena kot regionalna prioriteta. Prav tako je ukrep podpora trženju lokalno pridelanih produktov in oblikovanje lokalnih partnerstev na vrhu prioritetnega seznama Programa razvoja kmetijstva in podeželja v Občini Šentjur za obdobje 2016 – 2021. V Občini Šentjur sicer že teče projekt povezovanja ponudnikov lokalno pridelane hrane z javnimi zavodi kot odjemalci.
Poročilo je podala tudi Komisija za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja, nato je občinski svet s sklepi za naslednje mandatno obdobje imenoval naslednje člane JZ OŠ Slivnica pri Celju: Srečko Krajnčan iz Loke pri Žusmu, Tatjano Škornik tovornik iz Loke pri Žusmu ter Andreja Hostnika iz Gorice pri Slivnici. Za člana JZ Celjske lekarne pa so imenovali Mirana Korena. Svetniki so ob koncu 12. redne seje predstavili še svoje pobude in vprašanja ter se seznanili z aktualnim dogajanjem v občini. V okviru zadnje, 16. točke, Razno, so na podlagi sklepa Združenja občin Slovenije sprejeli sklep, da Občinski svet Občine Šentjur podpira prizadevanja Združenja občin Slovenije za pospešitev postopka zapisa neodtujljive pravice do pitne vode za vsakogar po dostopni ceni in zaščite vodooskrbe pred zasebnimi interesi v Ustavo Republike Slovenije.