Čebelarsko društvo Šentjur je s slavnostno akademijo in podelitvijo priznanj 20. maja obeležilo častitljivo 110-letnico delovanja.
Dogodki v čast jubileju, začetki organiziranega delovanja šentjurskih čebelarjev sega namreč celo v čas župana Gustava Ipavca, podpornika in pobudnika mnogih društev in naprednega kmetovanja, so se pričeli že pred slavnostno akademijo. Že v času Šentjurjevega 2016 je namreč Čebelarsko društvo Šentjur pripravilo pregledno razstavo o zgodovini društva, z bogatim fotografskim materialom in starimi pripomočki čebelarjev. Iz Ipavčeve hiše so jo za priložnost praznovanja prestavili v Ipavčev kulturni center Šentjur, kjer so pripravili tudi dogodek za najmlajše – slikanje na panjske končnice. Prav tako so čebelarji izdali zbornik, v katerem najdete podatke o pestri zgodovini in pomembnih mejnikih čebelarjenja v naši občini.
Na slavnostni akademiji je zbrane nagovoril podžupan Občine Šentjur Robert Polnar, ki je poudaril pomen čebel, čebelarstva in dela društev, prav tako predsednica šentjurskega društva Mihaela Kotnik, ki je še dodala še, da se zaveda odgovornosti za ohranitev čebel. Predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč je podelil priznanji Čebelarske zveze Slovenije; Leopold Škorjanc je prejel odlikovanje Antona Janše I. stopnje, Čebelarsko društvo Šentjur pa častno diplomo Antona Janše za 110 let uspešnega delovanja. Društvo je podelilo značke zvestobe svojim članom, ki delujejo v društvu 10, 20, 30 ali 40 let in več, odlikovanja Antona Janše III. in II. stopnje ter listine čebelarskega veterana.
Prireditev, ki jo je povezovala Marijana Novak, so obogatili s pestrim programom, v katerem so nastopili člani Pihalnega orkestra Šentjur, člani MPZ Skladateljev Ipavcev, citrarka Jasmina Levičar, pevki Martina Zapušek, Melita Bevc, zborček OŠ Hruševec Šentjur ter otroci Vrtca Šentjur – enote Pešnica.
Čebelarska tradicija v Občini Šentjur je močno razvita, v letu smo zato upravičeno pridobili tudi naziv Čebelam najbolj prijazna občina. Največ zaslug za to gre seveda našim čebelarskim društvom, ki skrbijo za podmladek in v šolah uspešno izvajajo čebelarske krožke. Prav tako čebelarji skrbijo za številne čebelnjake, ki tvorijo značilni pisani pejsaž našega podeželja. Spodbujajo nas k skrbi za okolje in čisto naravo, za bolj ekologiji prijazno kmetovanje in vrtnarjenje, vse več vemo o medovitih rastlinah in jih tudi zasajamo … Čebelarsko društvo Šentjur pomembno prispeva k tej osveščenosti, želimo jim uspešno delovanje tudi v bodoče ter upamo, da bo kmalu zaživel projekt Mednarodnega dneva čebel, ki smo ga podprli tudi v naši občini.