Župan mag. Marko Diaci se je v torek na Brdu pri Kranju udeležil konference »Slovenija 2030 – Pomen lokalne samouprave za družbeni in gospodarski razvoj Slovenije«, na katero je predsednik RS Borut Pahor povabil vse župane slovenskih občin.
Odziv županov je bil velik, na vprašanja in pobude je odgovarjal minister za javno upravo ter podpredsednik vlade Boris Koprivnikar, prav tako so bili prisotni strokovni sodelavci ministrstva za gospodarstva in tehnologijo, zadolženi za nacionalne programe, socialno podjetništvo, razvojno politiko in kohezijo. Pričakovano veliko je bilo govora o odnosu med občinami in državo, predvsem v luči nedavnih neuspešnih pogajanj za povprečnino, ki se še zmeraj znižuje, kar za občine pomeni zaostrene finančne razmere. Prav tako so načeli temo regionalizacije in razpisov, ki za razliko od zaključene perspektive dobro izkoriščenih kohezijskih sredstev, s katerimi so občine zgradile ogromno prepotrebne infrastrukturo, prinaša negotovost in druge usmeritve. Predsednik Pahor je nakazal razpravo, kako nadgraditi prvi nivo lokalne samouprave, župani pa so se zavzeli za večjo decentralizacijo in ustanovitev pokrajin ter poudarjali, da niso breme države, ampak so njena priložnost za razvoj. Predsednik Združenja občin Slovenije Robert Smrdelj je povzel, da bi s pokrajinami dosegli večjo stabilnost delovanja države. Kot je dodal predsednik Skupnosti občin Slovenije Ivan Žagar, so občine trenutno edini nosilec regionalnega razvoja.
Diaci: »Občine so opravile svojo razvojno nalogo!«
Župan Občine Šentjur mag. Marko Diaci je na konferenci ugotavljal, da so občine v zadnjih 25 letih opravile svojo vlogo in dale svoj prispevek k razvoju, velik napredek pa je moč opaziti v vseh predelih naše države, še posebej v najmanjših občinah. Te so uspele vzpostaviti infrastrukturo, ki je v okviru večjih enot ne bi mogle in po mnenju Diacija je to tudi praktični učinek decentralizacije – večja kakovost življenja državljank in državljane. Šentjurski župan je tudi pozval k spremembi Operativnega programa za izvajanje evropske kohezijske politike v Sloveniji v obdobju 2014-2020 z vključitvijo vsebin, ki bi omogočale vlaganja na področju lokalne infrastrukture. Med drugim je izpostavil tudi nujnost povezovanja občinskih strokovnih služb in opozoril, da bi se bilo potrebno približati povprečju držav OECD, kjer prihodki lokalnih skupnosti predstavljajo 30-odstotni delež vseh javnih prihodkov, to je kar enkrat več kot v Sloveniji.