V oktobrski akciji zbiranja nevarnih odpadkov iz gospodinjstev ste šentjurski občanke in občani odstranili dobrih 10,6 ton razne odpadne opreme, od bele tehnike, do nevarnih tekočin. Po udeležbi občanov in količini zbranih odpadkov se Občina Šentjur uvršča med najbolj prizadevne regije, kar pomeni vse večjo osveščenost glede nujnosti ohranjanja zdravega in čistega okolja.
Družba Simbio, ki zagotavlja celovito ravnanje z odpadki, dvakrat letno v občinah, kjer opravlja javno službo zbiranja in odvoza odpadkov, organizira zbiranje in odvoz nevarnih odpadkov – po enkrat v spomladanskih in jesenskih mesecih. Kot ugotavljata občina ter Simbio, je v Občini Šentjur odziv zelo dober, prav tako so se izkazale lokacije, kjer so ob dogovorjenih datumih po naših krajevnih skupnostih postavljeni kontejnerji, za ustrezno izbrane, kar povečuje učinkovitost akcije. V oktobrsko akcijo se je vključilo kar 558 šentjurskih občanov (od skupno 2.577 udeležencev iz 12 občin v regiji), ki so zbrali rekordnih 10.645 kilogramov različnih tipov nevarnih odpadkov, medtem, ko so jih iz vseh vključenih občin odpeljali 36,2 ton. Tako smo v Občini Šentjur v oktobrski akciji zbrali daleč največ odpadkov izmed vseh občin (Celje 8,6 ton, Žalec dobrih 5,6 ton). Največ je Simbio tokrat odpeljal zavržene električne in elektronske opreme, ki je je bilo v regiji skoraj 14,8 ton, v tej kategoriji zelo izstopa Občina Šentjur, ki je zbrala največ, kar 5,2 tone tovrstnih odpadkov. Ravno v šentjurski občini so bile odložene skoraj vse zbrane baterije in akumulatorji. Za kar 1,6 tone je bilo na Šentjurskem zbranih tudi raznih premazov, lepil in smol, ki vsebujejo nevarne snovi, 1,2 tone motornih olj ter 685 kg jedilnih olj in maščob. Za 265 kg se je nabralo odpadne embalaže z ostanki nevarnih snovi ter za 281 kg pesticidov. Zgovorno pa je dejstvo, da ste naši občanke in občani zbrali kar 107 (!!!) kilogramov odpadnih zdravil.
Vsekakor rezultati potrjujejo, da je izvedba takšnih akcij dobrodošla, več kot smiselna in med ljudmi dobro sprejeta. Pohvalno pa je predvsem dejstvo, da bodo ti nevarni odpadki primerno obravnavani in ne bodo končali v naših rekah, gozdovih ali v zraku (kurjenje), kar pomeni velik korak k razbremenitvi našega naravnega okolja. Število udeleženih naših občanov pa še zmeraj vsako leto narašča.
Med letom v zbirne centre
Simbio pri tem obvešča, da lahko nevarne odpadke iz gospodinjstev lahko občani skozi celotno leto lahko pripeljejo v zbirne centre (nam najbližji je v Bukovžlaku), in sicer v neomejenem številu (samo za kosovne odpadke velja kvota štirih voženj v velikosti avtomobilske prikolice). Poleg tega lahko odpadne baterije ali akumulatorje prepustijo distributerjem (trgovinam) in proizvajalcem le-teh, zdravila lekarnam, električno in elektronsko opremo pa prepustijo ob nakupu nove na prodajnem mestu (v primeru enakovrednega izdelka).
Kam gredo nevarni odpadki?
Potem ko strokovnjaki prevzamejo nevarne odpadke od občanov, jih razvrstijo glede na njihove lastnosti, da bi preprečili nepredvidene reakcije med različnimi snovmi. Nevarni odpadki iz gospodinjstev se na primeren način začasno skladiščijo v skladišču Regionalnega centra za ravnanje z odpadki Celje. Iz prehodnega skladišča se nato predajo specializirani organizaciji, ki je registrirana za zbiranje in odstranjevanje nevarnih odpadkov. Nekatere odpadke predelajo v sekundarno gorivo za cementarne (olja in razredčila), nekatere sežgejo (zdravila, sredstva za zaščito rastlin), kisline nevtralizirajo, baterije pa predelajo. Akcija zbiranja nevarnih odpadkov s premično zbiralnico na terenu bo ponovno potekala maja 2016.