Sobota, 12. september, je bila velik dan za Loko pri Žusmu, saj so slavnostno obeležili svoj krajevni prazni in dobili svoje simbole. Hkrati je bilo slavje namenjeno tudi uradnim otvoritvam oziroma slovesnim obeležitvam uspešno zaključenih velikih ter za kraj pomembnih pridobitev – Energetske sanacije POŠ in vrtec Loka pri Žusmu ter Oskrba s pitno vodo v porečju Sotle (šentjurski del projekta Hidravlična izboljšava in dogradnja vodovodnega sistema v Občini Šentjur), ki je gotovo največja investicija v tej krajevni skupnosti in hkrati pomembna za celotno občino.
Energetska sanacija šole z vrtcem je bila sicer končana že ob začetku prejšnjega šolskega leta, kar je KS Loka pri Žusmu želela obeležiti v okviru svojega krajevnega praznika že v lanskem letu. Prav tako je bilo že vse nared za predstavitev novih simbolov KS. Hkrati bi obeležili uspešne izvedbe obnov cest LC Loka - Žamerk, JP Žamerk - Osleščica in NC Grad Žusem - odsek Škornik, saj so »likof šparali« ravno za to priložnost. Žal je lani, natanko v noči na 12. september, Občino Šentjur zajelo hudo neurje s posledičnimi hudimi povodnjami in plazovi, med bolj prizadetimi pa je bila ravno Loka. Praznovanje je bilo tako odpovedano, a zato je bilo letos še toliko bolj slavnostno, že uvodoma, z razvitjem zastave in predstavitvijo grba krajevne skupnost. Himno, za katero je napisala besedilo nekdanja krajanka Anica Lipovšek, so zapeli Žusemski fantje.
Zbrane goste in krajane sta na sobotni slovesnosti nagovorila župan mag. Marko Diaci in predsednik sveta KS Loka pri Žusmu Srečko Krajnčan, ki sta izpostavila vse nove pridobitve, s katerimi se ponaša Loka, ter njihov pomen za lokalno prebivalstvo. Obnovljena podružnica z vrtcem ter izboljšane ceste prispevajo h kvaliteti življenja, najbolj pa to velja za težko pričakovani vodovod. Navdušenje nad prenovo so prikazali najprej malčki iz lokalne podružnične šole in vrtca – letos imajo skupno 29 šolarjev in 20 otrok v vrtcu, ki so pod vodstvom učiteljic, vzgojiteljic ter vodje POŠ Fride Gubenšek poskrbeli za skupno točko, v kateri so pokazali svoje igralske, pevske, deklamatorske in plesne sposobnosti, predvsem pa dobro sodelovanje. Pomen podružničnih šol za kraje našega podeželja ter otroke, ki imajo možnost delovanja v domačem okolju, je poudarila ravnateljica OŠ Slivnica pri Celju Marjeta Košak, za toplino in svetlobo v prostorih sanirane enote vrtca pa se je zahvalila direktorica Vrtca Šentjur Betka Jelen. V čast vsem novim pridobitvam sta župan in predsednik sveta KS zasadila tudi lipo v drevoredu v središču kraja.
Zatem pa je pozornost veljala tudi novozgrajenemu vodovodu, ki ga je za kar 22 kilometrov cevi s pripadajočimi objekti. Žal številni prebivalci Loke v preteklosti niso imeli možnosti priklopa na javni vodovod, čeprav so ravno v teh krajih bogate zaloge pitne vode v občini. S pomočjo sofinancerskih sredstev kohezijskega evropskega sklada pa je bilo dovolj sredstev (skupni strošek je bil okoli 2,6 milijona evrov), da se je območje dobilo prepotrebno infrastrukturo. Ta omogoča tudi priključitev novega vodnega vira v celotni vodovodni sistem, ki napaja vse občanke in občane Občine Šentjur. Predstavnik ministrstva za okolje in prostor Blaž Mozetič je izpostavil višino sredstev, ki so bila namenjena vodovodni infrastrukturi v iztekajoči se perspektivi v celotni državi ter poudaril dobro sodelovanje pri izvajanju projekta Oskrba s pitno vodo v porečju Sotle. Zahvale so bile, tako iz strani občine kot tudi KS, namenjene tudi projektantom, izvajalcem in nadzoru. Slavnostno odkritje označevalne table so pospremili s curki vode iz cevi domači gasilci, ki so sicer poskrbeli tudi za organizacijo kasnejše pogostitve za vse goste in krajane. Najprej pa so v okviru slovesnosti gostje nazdravili z – vodo. Za popestritev programa so poskrbeli še folkloristi društva iz Svetega Štefana ter domači ansambel Kozjanski lumpi, ki so občinstvo zatem ogrevali do prihoda ansambla Akord. Veselica po uradnem delu otvoritev je tako v čast krajevnega praznika trajala še dolgo v noč.