Svetniki Občine Šentjur so se v torek, 17. marca, sestali na peti redni seji v tem mandatu.
Opravili so še drugo obravnavo proračuna Občine Šentjur za leti 2015 in 2016 ter ga tudi sprejeli. Spomnimo, da za leto 2015 proračun predvideva dobrih 17 milijonov prihodkov in skoraj 17 milijonov odhodkov. V letu 2016 je predvidenih 14,8 milijonov evrov prihodkov in nekaj več kot 14 milijonov evrov odhodkov. V dveletnem proračunu so predvidena sredstva za sofinanciranje večjih aktualnih investicijskih projektov, s katerimi je bila uspešna na državnih in evropskih razpisih – izgradnjo dveh večjih vodovodov, v Loki pri Žusmu v okviru projekta Oskrba s pitno vodo v porečju Sotle in Povezava vodovodnih sistemov Občin Šentjur in Dobje, tretja faza izgradnje kanalizacijskega omrežja, energetske sanacije enot Vrtca Šentjur (Planina, Slivnice, Center; Pešnica) ter POŠ Blagovna s prizidkom, prav tako se gradi Večnamenski objekt Prevorje, nadaljujejo se vodnogospodarski ukrepi. Na prihodkovni strani proračun zaznamuje predvsem znižanje prihodkov s strani države iz naslova povprečnine. Občina Šentjur novih zadolževanj ne predvideva, bo pa v dveh letih odplačala za skoraj 1,3 milijona evrov kreditnih obveznosti in tako povečala svojo kreditno sposobnost za primere uspešnega kandidiranja za sofinancerska sredstva za izvajanje večjih projektov.
Svetniki so še v drugo obravnavali in sprejeli odlok o občinskih cestah v Občini Šentjur, ki prinaša uskladitev z veljavno zakonodajo na področju cestnega omrežja in sicer z Zakonom o cestah ter Zakonom o pravilih cestnega prometa.
V nadaljevanju je Jernej Tisel, višji svetovalec za gospodarske zadeve, podal oceno izvajanja občinskega programa varnosti Občine Šentjur za leto 2014. Ocena je sestavljena in usklajena z Medobčinskim inšpektoratom in redarstvom, Policijsko postajo Šentjur, Svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Občine Šentjur ter drugimi subjekti, ki v občini delujejo na področju varnosti.
Poročilo o delu Policijske postaje Šentjur v letu 2014 je podal komandir Ludvik Petrič. Kot je poudaril, so delo PP Šentjur v minulem letu zaznamovali porast števila zaznanih sumov kaznivih dejanj, porast zaznanih prekrškov in upad števila obravnavnih prometnih nesreč, hkrati pa povečanje posledic, predvsem hudih telesnih poškodb udeležencev prometnih nesreč. Enota PP Šentjur je bila precej obremenjena z obravnavo kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete, saj so ta predstavljala kar dobrih 40 odstotkov vseh podanih kazenskih ovadb. Enota pa je bila tudi obremenjena s kaznivimi dejanji krvnih deliktov, saj so se soočili s kar dvema umoroma in poizkusom uboja. Na delo vpliva tudi dejstvo, da je PP Šentjur le 81,5-odstotno kadrovsko zasedena, hkrati pa se povečuje število klicev občanov – v primerjavi z letom 2013 za 16,8 odstotkov, lani jih je bilo namreč kar 144, prav tako se povečuje število obravnavanih interventnih dogodkov, ki jih je bilo lani 684 (v 2013 497). Sicer varnostno situacijo na območju UE Šentjur Petrič ocenjuje kot dobro.
Poročilo o delu Medobčinskega inšpektorata in redarstva občin Dobje, Dobrna, Oplotnica, Slovenske Konjice, Šentjur, Vitanje, Vojnik in Zreče za leto 2014 je podala vodja MIR mag. Nataša Kos. V letu 2014 je glede na poročilo v Občini Šentjur izstopalo področje vključevanja v odvoz komunalnih odpadkov ter nadzor mirujočega prometa in varstva občinskih cest. Bilo je zaznanih manj kršitev v zvezi s parkiranjem kot leto poprej in izdanih tudi manj plačilih nalogov, povečalo pa se je število plačilnih nalogov glede hitrosti. Število prijav in klicev občanov glede kršitev javnega reda in miru ostaja na ravni iz leta 2013.
Na predlog komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja so svetniki za članico sveta JZ Šolski center Šentjur kot predstavnico Občine Šentjur imenovali Metko Jezovšek.
Svetniki so zatem podali še pobude in vprašanja, ter se seznanili z aktualnim dogajanjem v občini.