Pred dnevi se je izteklo letošnje tradicionalno srečanje občanov vseh treh pobratenih občin – Šentjurja, Neu Anspacha ter Saint Florent sur Chera, na katero je okoli 60 udeležencev tokrat pot vodila v daljno Francijo. Kot že leta doslej, se na srečanjih izmenjavajo tako, da vsako leto obiščejo eno od držav, jedro gostiteljev in gostov na domovih ostaja ustaljeno, saj so se v tem času med njimi spletle močne prijateljske vezi, in se dopolnjuje z novimi člani, željnimi posebne medkulturne izkušnje. Vsakokratni gostitelji se potrudijo, da bi obiskovalcem pripravili čim bolj pester in zanimiv program z atraktivnimi ogledi in prijetnim druženjem.
V zadnjih letih pri izmenjavah pobratenih občin sodelujejo tudi mladi. Še posebej nepozabno je bilo letošnje srečanje za 12 učencev OŠ Hruševec, ki so bili ob podpori Občine Šentjur in koordinaciji Mladinskega centra Šentjur udeleženci mladinske izmenjave in so se v Francijo odpravili že 25. maja. Mednarodni projekt je nosil naslov »Manj jej, dobro jej in deli«, mladi pa so na to temo raziskovali in prakticirali varčno ter ekonomično obnašanje. Več o njihovih aktivnostih si lahko preberete v priponkah. Po treh dneh bivanja v hostlu v centru Pariza, kjer so imeli čas za številne oglede, so se kasneje šolarji pridružili ostalim Šentjurčanom in bivali pri družinah v Saint Florent sur Cheru. Tam se jim je v četrtek, 29. maja, pridružila dobro razpoložena skupina iz Šentjurja in že prvi dan je bil namenjen tradicionalnemu ekumenskemu srečanju, ki mu je sledil sprejem pri novoizvoljenem županu Rogerju Jacquetu, na katerem je zbrane nagovoril direktor OU Občine Šentjur Jože Palčnik in predal tudi pozdrave župana mag. Marka Diacija.
Naslednji dan je bil namenjen ogledom in bo v spominih ostal zaradi nepozabnega prizora pogleda na grad Chenonceau na reki Cher, ki je uvrščen na seznam Unescove kulturne dediščine. Sobota je bila dan za javno predstavitev pobratenja občin na mestni tržnici v Bourgesu, kar je bila odlična priložnost za promocijo Občine Šentjur. Sledil pa je edinstven dogodek za Slovence, Šentjurčane, saj so z rezom traku, ki ga je pomagal opraviti Jože Palčnik, v namen predali Slovensko ulico – Rue de la Slovénie v novozgrajenem naselju Saint Florenta. Velika čast, ki si jo bomo dobro zapomnili. Upamo, da bo njegove stanovalce kdaj premamilo vprašanje, od kod ime ulice, do te mere, da bodo obiskali našo državo. Zaključno dejanje, skupna večerja in druženje, je bilo za udeležence spet posebno doživetje. Slovenski udeleženci mladinskega projekta so se izkazali s kulturnim programom, s plesom in petjem slovenskih pesmi, ki so jih prevedli v nemščino in francoščino. Navdušila je šentjurska glasbena skupina Triu Gust (Mojca Zupanc, Ines Ljubej in Jernej Podgoršek), na noge pa je vse prisotne dvignil priložnostni duo Martina Luskarja na diatonični harmoniki in klarinetista Janka Arnejčiča. Sledilo je (ponovno prehitro) slovo – do naslednjega leta, ko se udeleženci v maju srečajo v Šentjurju.
Več o srečanju si lahko preberete v prispevku, v katerem je vtise strnila Irena Zevnik, podrobnosti o izmenjavi v okviru mladinskega projekta pa je zapisala Lara Žmaher.