Glavni soorganizatorji največje turistične prireditve v Občini Šentjur, Šentjurjevega 2014, so letošnje dogajanje, vrhunec namreč sledi konec tega tedna, napovedali na včerajšnji novinarski konferenci.
Tradicinalna prireditev Šentjurjevo, s katero že vrsto za nekaj dni v polnosti zaživi šentjurski Zgornji trg, se je sicer pričela že s koncertom v organizaciji študentskega kluba – Šentrockom. Najbolj pestro dogajanje pa se obeta od četrtka, ko bo praznik MS Šentjur s slavnostno akademijo, oziroma petka, ko bo sledilo uradno odprtje Šentjurjevega, pa do s prireditvami najbolj pestre in polne sobote.
Uvodoma sta včeraj na novinarski konferenci o Šentjurjevem spregovorila župan Občine Šentjur mag. Marko Diaci, ki je poudaril predvsem pomen prireditve za promocijo Občine Šentjur, še posebej Zgornjega trga z bogato kulturno in arhitekturno dediščino, ter za promocijo lokalnih pridelovalcev in ponudnikov domače obrti. »V lepem vremenu še sedaj Šentjurjevo pritegne več tisoč obiskovalcev, naš cilj pa je, da bi gostili obiskovalce še iz drugih regij Slovenije. Radi bi jim predstavili lepote naše občine in našo ponudbo, to je naša strategija in cilj za v prihodnje,« je med drugim povedal župan in dodal prijazno vabilo na prireditve Šentjurjevega. Ni pozabil omeniti še dveh velikih gradbišč –aktualna je namreč Rekonstrukcija Ipavčevega kulturnega centra v Šentjurju, starega kulturnega doma, zato sta promet in parkiranje na tem območju nekoliko omejena. Kot je zatrdil župan, bo prenovljen kulturni dom ponudil nove vsebine in priložnosti za organizatorje Šentjurjevega.
Predsednik sveta MS Šentjur Jože Štiglic je izpostavil slavnostno akademijo ob krajevnem prazniku ter podelitev priznanj zaslužnim krajanom, predvsem pa je poudaril, da se v organizacijo Šentjurjevega vključi rekordno število občanov, posameznikov in društev iz občine. Občina in mesto Šentjur tako v tem času res živita s prireditvijo. »Med ljudmi se je splet zabavnih, glasbenih in športnih dogodkov dobro prijel, zato večino dogodkov izvajamo tradicionalno, v naslednjih letih pa bomo razmišljali o dodatni ponudbi, prenovi koncepta, dodali nove vsebine in tako naredili Šentjurjevo še bolj atraktivno. Treba je iti v korak s časom in trendi,« je povedal Štiglic. Alenka Testaniere iz TIC Šentjur je predstavila ponudbo razstave Naravno je zdravo, kjer bo poudarek tudi na nazivu čebelam najbolj prijazne občine v Sloveniji, ki ga Šentjur s ponosom promovira. »Pri Šentjurjevem sejmu gledamo manj na številčnost in bolj na kakovost, zato si obetamo res vrhunsko ponudbo unikatnih izdelkov obrti in kulinarike. Že leta nam ostajajo zvesti ponudniki iz vseh koncev Slovenije, pozorni smo predvsem na domače in poskušamo pritegniti tiste, ki so se odločili za registracijo dodatnih dejavnosti,« je med drugim povedala predstavnica turistično-informacijskega centra. Vodja območje izpostave republiškega sklada za kulturne dejavnosti Anita Koleša je izpostavila nekatere tradicionalne kulturne prireditve, tudi letos bodo obiskovalci lahko prisluhnili reviji odraslih pevskih zborov in vokalnih skupin, obeta se tudi etno koncert na Botričnici, na voljo bodo brezplačni ogledi muzejskih zbirk. Za prehodni pokal Šentjurjevega v vlečenju vrvi Šentjurski korenjaki pridno trenirajo, da bi ostal v domačih rokah, je povedal Vlado Cverle in napovedal neusmiljeni spopad močnih fantov šestih ekip iz vse Slovenije.
Seveda govorci niso pozabili na ostale atraktivne prireditve – podelitev diplom za najboljše salame in kruh ter vina, izbor Ipavčevih županovih vin v petek, kulinarični pečat bo imela sobota z atraktivnim kuhanjem kisle župe, v katerem se bodo pomerile folklorne skupine, ocenjeval pa jih bo tudi chef Borut Jovan, gotovo bo dobro obiskana tudi revija narodnozabavnih ansamblov in večerna veselica. Starodobniki se bodo z jeklenimi lepotci postavljali v nedeljo pri železniški postaji. Vmes pa pohod, Šentjurjeve igre, Jurčkovanje in še marsikaj.
Vsi vljudno vabljeni!