Zatem, ko je bil projekt Energetska sanacija Osnovne šole Dramlje izveden v predvidenem roku in so se učenci ter vrtčevski otroci, ki so od lanskega junija pouk oziroma varstvo obiskovali na nadomestnih lokacijah, v prenovljeno šolo vrnili že z začetkom leta 2014, je v petek, 21. februarja, sledila še uradna otvoritev šole.
Ta je praznično zasijala v polnem siju, prenovljena telovadnica pa je bila skorajda pretesna za vse krajane, ki so si prišli pogledat precej bolj funkcionalne, energetsko varčne in osvežene prostore šole. Učenci in otroci vrtca so pripravili bogat kulturni program, v katerem so pokazali svojo ustvarjalnost in znanje, predvsem pa je bilo na vsakem koraku vidno, kako ponosni so na svojo prenovljeno šolo. Zbrane je uvodoma nagovoril župan mag. Marko Diaci, ki je otrokom in zaposlenim zaželel prijetno počutje in veliko novih znanj v prenovljeni šoli, poudaril pa je tudi pomen vlaganj v šolsko in vrtčevsko infrastrukturo, čemur Občina Šentjur pripisuje velik pomen in namenja precejšnji del proračuna. Kot je še povedal, je bilo v samem objektu šole izvedenih še kar nekaj dodatnih del, s čimer so dolgoročno zagotovljeni boljši pogoji za delo. Otvoritve se je udeležil tudi direktor EKO sklada Milenko Ziherl, saj je občina ravno iz tega naslova uspešno pridobila sofinancerska sredstva. Energetsko sanacijo OŠ Dramlje je izpostavil kot uspešno izveden projekt. Spregovorili sta še ravnateljica vrtca Elizabeta Jelen in ravnateljica OŠ Dramlje Nataša Sovinc, ki je predvsem izrekala zahvale kolektivu, krajanom, ki so kakorkoli pripomogli pri izvedbi sanacije, predvsem pa tistim, ki so otrokom in zaposlenim ponudili začasne prostore za izvedbo pouka.
O PROJEKTU:
Občina Šentjur je z investicijo Energetska sanacija OŠ Dramlje pričela zatem, ko je z dobro pripravljenim projektom uspela na razpisu Eko sklada in kot ena redkih pridobila sofinancerska sredstva. S tem pa se je občina tudi obvezala, da bo celostno energetsko prenovo izvedla v skladu z določili iz Pravilnika o učinkoviti rabi energije ter dodatnimi zahtevami Eko sklada.
IZVEDENA DELA V OKVIRU ENERGETSKE SANACIJE
Najbolj nujno je bilo v celoti sanirati ovoj zgradbe; izolirati streho, zunanje stene in tla, ter vgraditi sodoben način prezračevanja in priprave toplote. Tako je bilo treba med drugim urediti centralni prezračevalni sistem vseh prostorov, zamenjati kotle s plinskimi kondenzacijskimi, vgraditi toplotno črpalko za sanitarno vodo ter rekuperacijo odpadne toplote, rekonstruirati sanitarije in razsvetljavo, zamenjati grelna telesa, namestiti nova vrata v pritličju, v kuhinji pa vgraditi varčno napo.
PRIHRANEK:
Izvedena dela v okviru energetske sanacije OŠ Dramlje bodo znižala strošek ogrevanja na okoli 20 odstotkov stroška pred sanacijo, ki je znašal skoraj 31 tisoč evrov v povprečju zadnjih treh let. S končano celostno sanacijo OŠ Dramlje je izveden eden od ciljev akcijskega načrta iz Lokalnega energetskega koncepta Občine Šentjur.
DODATNO IZVEDBENA DELA ZA VEČJO FUNKCIONALNOST IN KAKOVOST:
S strani šole so bili v času izvajanja javnega naročila posredovani predlogi za funkcionalno preureditev in delno dograditev nekaterih prostorov. V ta namen je bilo izvedenih več usklajevanj s predstavniki šole in projektanti. Ugotovljeno je bilo, da so dodatni posegi zaradi obsežne sanacije v zgradbi nujni. Sočasno je bilo smiselno vzpostaviti pogoje za dolgoročno kakovostno zagotavljanje izobraževalnega procesa. Tako so bila v objektu šole izvedena številna dodatna dela, za kar je občina pridobila soglasje občinskega sveta, šola pa je s tem bogatejša za kar nekaj koristnih pridobitev.
Poleg tega je občina izvedla še posebno javno naročilo za dobavo in montažo opreme. Večina opreme je obstoječe, del opreme pa je bilo treba nadomestiti ter na novo nabaviti. Nova je predvsem oprema za dodatne učilnice in kabinete, telovadnico, pralnico, na novo je vzpostavljeno informacijsko komunikacijsko omrežje, postavljena je bila zunanja ograja, nabavljen je bil tudi drobni inventar v novih učilnicah za tehnični in gospodinjski pouk.
Celotna investicija v energetsko sanacijo in opisana dodatna dela znaša nekaj manj kot 1,9 milijona evrov,kar pomeni, da gre za daleč največjo naložbo v KS Dramlje v zadnjih letih.
S prenovo je objekt OŠ Dramlje postal varnejši in energetsko varčen, prav tako so prenovljeni in na novo pridobljeni prostori bolj funkcionalni ter prijazni do uporabnikov. OŠ Dramlje po prenovi omogoča bolj kakovostno izvajanje pouka in pedagoško delo, hkrati pa zagotavlja boljše počutje učencev, vrtčevskih otrok in zaposlenih.