Zakona o varstvu javnega reda in miru v 19. členu predvideva globo od 208,65 do 417,29 EUR za vsakogar, kdor pri posamezniku s ščuvanjem ali razkazovanjem živali namenoma povzroči občutek strahu ali ogroženosti.
Zakon o zaščiti živali v 2. odstavku 11. člena nalaga skrbniku, da mora skrbnik z ustrezno vzgojo in šolanjem oziroma drugimi ukrepi zagotoviti, da žival ni nevarna okolici, v 3. odstavku pa nalaga skrbniku, da mora na javnem mestu zagotoviti fizično varstvo psa tako, da je pes na povodcu.
12. člen v 1. odstavku nalaga, da morajo skrbniki in prevozniki živali zagotoviti fizično varstvo nevarnih živali, v 2. odstavku pa nalaga skrbnikom nevarnih psov, da morajo zagotoviti fizično varstvo psov na enega od opisanih načinov tako, da so psi na povodcu in opremljeni z nagobčnikom ali so zaprti v pesjaku ali objekti ali da so v ograjenem prostoru z ograjo, visoko najmanj 1,8 m, ki je na vhodu označen z opozorilnim znakom. 3. odstavek prepoveduje nevarnega psa zaupati v vodenje osebam, ki so mlajše od 16 let. Za kršitve 1. in 2. odstavka 12. člena je za posameznika predvidena globa v razponu od 800 do 1.200 EUR, za kršitve 2. in 3. odstavka 11. lena ter 3. odstavka 12. člena pa je za posameznika predvidena globa od 400 do 800 EUR.
Odlok o javnem redu in miru v Občini Šentjur pri Celju v 18. točki 5. člena prepoveduje dopustiti živalim, da z iztrebki onesnažujejo površine, kjer se igrajo otroci, parke in druge javne površine za kar je predvidena globa 41,73 EUR.
S strani Občine nadzor nad psi na podlagi Zakona o varstvu javnega reda in miru in Odloka o javnem redu in miru v občini Šentjur pri Celju opravljata redarja, lahko pa tudi policija. Na podlagi Zakona o varstvu živali lahko ukrepajo policija, uradni veterinarji, kmetijski, lovski, ribiški inšpektorji in inšpektorji, pristojni za ohranjanje narave, vsak v okviru pooblastil in pristojnosti.