Direktor Zgodovinskega arhiva Celje dr. Borut Batagelj in direktorica Knjižnice Šentjur Tatjana Oset sta na današnji novinarski konferenci predstavila projekt Anonimka, katerega del je za nekaj časa postala tudi šentjurska knjižnica. Gre za projekt, ki ga je Zgodovinski arhiv Celje zagnal že pred nekaj časa, cilj, ki ga pri tem zasledujejo, pa je, da bi pridobili čim bolj celostni pogled na zgodovino.
»Torej ne le tisto, ki je zapisana v uradnih dokumentih, zapisih in statistikah, ampak želijo zajeti tudi zasebne zgodbe, subjektivne poglede posameznikov, njihovo razmišljanje, videnje sveta ali dogodkov ter družbenega stanja, pa njihove osebne izkušnje in trenutna razpoloženja. Vse to namreč soustvarja našo skupno zgodovino,« je med drugim povedal dr. Borut Batagelj.
Direktorja zgodovinskega arhiva javnost ne le lokalno, ampak vedno širše, prepoznava po izvirnosti in svežemu pristopu k zgodovini. Zgodovinski arhiv pod njegovim vodstvom zadnje čase same koščke zgodovine, ki so tam shranjeni, poskuša približati ljudem. Ker gre večinoma za predmete, listine, številke, ki nam niso zanimivi, jih poskuša dr. Batagelj osvetliti na različne načine, skozi kontekst in duh časa, ko so še opravljali svojo funkcijo. Išče torej zanimive vidike zgodovine in jo na ta način približati ljudem.
V okviru projekta Anonimka so ljudem na našem širšem območju na voljo štiri skrinjice, kamor lahko odložijo svoje zapise, mnenja, zgodbe in poglede na zgodovino, svet, sočloveka, vse kar jih veseli, morda moti in kar bi spremenili. Ena od skrinjic je stalno na voljo v Zgodovinskem arhivu Celje, tri pa krožijo po različnih institucijah in so že obiskale tudi domove za starejše, centre za socialno delo, …
V Knjižnici Šentjur bo skrinjica na oddelku za odrasle nameščena med 7. marcem 2013 in 17. majem 2013, k sodelovanju pa so vabljeni vsi občani.
Ti obrazce za zapis najdejo že natisnjene ob skrinjici, lahko si jih natisnejo sami preko spletne povezave http://www.zac.si/projekti/anonimka/
V okviru novinarske konference je direktorica Knjižnice Šentjur Tatjana Oset poudarila odlično sodelovanje z Zgodovinskim arhivom Celje ter skupno poslanstvo obeh zavodov: hraniti pomemben del zapuščine in dokumentacije o domačih ljudeh in krajih. »Domoznansko gradivo je pomemben del tistega, kar hrani knjižnica, ki se seveda ne ukvarja ne le s knjigami. Naša knjižnica premore nekaj izjemno zanimivih predmetov; od rokopisov bratov Ipavec, bakroreza Slomška, pa do starih razglednic. Nekaj predmetov smo v preteklosti kupili, saj smo presodili, da gre za tako pomembno zapuščino, kakšne stvari so cenovno nedosegljive, sedaj sredstev za nakupe več ni,« je poudarila Osetova. Zato občanom želi sporočiti, naj pri praznjenju domov, starih omar in objektov ostanejo pozorni, kajti morda bi kakšen predmet, dokument, fotografija, ki bi jo vrgli v smetiščno kanto, knjižnici predstavljali pomembno in dragoceno gradivo. Osetova je tako pozvala, da lahko ljudje, če niso prepričani o morebitni zgodovinski vrednosti, predmet prinesejo v knjižnico v pregled. Hvaležni vam bodo.
Sogovornika dr. Borut Batagelj in Tatjana Oset sta danes predala skupno sporočilo: »Občani Občine Šentjur, prispevajte tudi vi košček v naš skupni mozaik zgodovine!«