Povzetek dejavnosti Univerze za tretje življenjsko obdobje pri Ljudski univerzi Občine Šentjur v januarju in februarju.
Ste se kdaj preizkusili v cepljenju dreves? Še vedno vrtnarite na star način, s strogo ločenimi gredicami? V okviru Univerze za tretje življenjsko obdobje je bilo na zadnjem februarskem srečanju predavanje, ki spodbuja vrtnarjenje v sodelovanju z naravnimi zakonitostmi, vodil pa ga je Ignac Mauer. Predavatelj, ki se že od malih nog ukvarja z vrtnarstvom in vsem, kar je s tem povezano, ima poleg znanja iz šole še veliko izkušenj, ki si jih je pridobil med delom v tujini, predvsem na Nizozemskem.
Ker ljudje še premalo poznajo način življenja, pri katerem gremo z roko v roki z naravo, je predavatelj predstavil različne pristope k pojmu permakultura. Udeleženci so spoznali pomen mulčenja in kako dobro skrbeti za zemljo. Še posebej pomembno je bilo sporočilo, da je potrebno zmanjšati razdaljo med ljudmi in naravo. Teoretičnemu delu je sledil prikaz cepljenja, slušatelji so tudi sami dobili cepiče in se preizkusili v praksi.
Prihaja pomlad, z njo pa tudi delo na vrtu in v sadovnjaku. Naslednje srečanje udeležencev Univerze za tretje življenjsko obdobje bo tudi pomladno obarvano – vsi člani so povabljeni na kavico v kavarno Center.
V četrtek, 7. februarja, so se udeleženke Univerze za tretje življenjsko obdobje poskušale v čarih orientalskega plesa, na praznik zaljubljencev pa smo na Ljudski univerzi Šentjur izdelovali okraske iz ličja. Delavnico je vodila Brigita Kerin, ki sama izdeluje vse mogoče stvari iz ličja, od srčkov, do zajčkov in figuric za jaslice. Izdelovale so ptičke, ki so jih na koncu prilepile na vejico. Vse udeleženke so bile zelo zadovoljne in so z veseljem ovijale ličje in izpod njihovi prstov so prihajale prave umetnine. Tudi 21. marca se bo odvijala delavnica, kjer se bodo delali velikonočni okraski, s katerimi bodo lahko spretne ustvarjalke polepšale svojo praznično mizo.
Kljub slabemu vremenu in zunanjemu poplesovanju snežink se je v premajhni učilnici Ljudske univerze Šentjur zbralo izredno veliko število slušateljev Univerze za tretje življenjsko obdobje, da bi prisluhnili predavanju Jurija Kukuruzovića – O zeliščih in izdelavi zeliščnih krem.
Kukuruzović se že trideset let ljubiteljsko ukvarja z zelišči in njihovo zdravilno močjo. Sodeloval je v pogovornih radijskih in televizijskih oddajah in je eden od ustanoviteljev Društva zeliščarjev Ginko Celje. Kot fitoterapevt posameznikom svetuje osnovne terapije z zelišči in njihovimi pripravki.
Predviden čas predavanja se je zaradi velikega zanimanja zelo podaljšal, slušatelji pa so se takoj želeli prijaviti na izobraževanje. Tako se bo v pomladnih mesecih začel tečaj Ohranjanje in dvigovanje kakovosti življenja s pomočjo zelišč in njihovih pripravkov z delavnico izdelave krem. Tečajniki bodo na koncu lahko uporabili zelišča z domačega vrta in bližnje okolice za samostojno izdelavo svojih izdelkov. Tečaj se bo začel 10. aprila, vabljeni k prijavi!
Ho, ho, hahaha – je odmevalo po Ljudski univerzi Šentjur na jogi smeha Univerze za tretje življenjsko obdobje. Jogo smeha je vodila Lara Žmaher, ki je usposobljena voditeljica joge smeha.
Joga smeha je popolnoma nov koncept, ki ga je marca 1995 postavil indijski zdravnik dr. Madan Kataria. Po tem konceptu se lahko vsak smeje kadarkoli si želi, brez kakšnega posebnega razloga. Šale, komedije ali humoreske niso potrebne. Smeh se začne z vajo smeha v skupini in postane hitro nalezljiv ter spontan zaradi skupinske dinamike, ki temelji na očesnem kontaktu udeležencev. Vadba predstavlja kombinacijo dihalnih in smejalnih vaj. Ideja joge smeha temelji na rezultatih raziskav, da naše telo ne zazna razlike med umetno vzpodbujenim in spontanim smehom. V telesu prihaja do popolnoma enakih fizioloških in biokemičnih sprememb. Joga smeha je oblika kardio- in aerobnih vaj, ena minuta intenzivnega smeha je enakovredna desetim minutam fitnesa, teka …
Na jogo smeha pridejo tisti, ki želijo izboljšati kakovost svojega življenja, odnose z drugimi, ponovno odkriti zadovoljstvo smeha in radosti.
V četrtek, 10. 1. 2013, so poslušalci na Ljudski univerzi Šentjur, v sklopu Univerze za tretje življenjsko obdobje, uživali ob zvočni terapiji z gongom. Špela Cvetko je ob zvokih gonga, katerega vibracije potujejo skozi celotno telo, aktivirala šibke dele, odstranila blokade in uravnotežila celoten psihofizični sistem obiskovalcev. Gong je instrument z izrazitim resonančnim spektrom. Njegov zvok spodbuja imunski sistem, kar je zelo zaželeno v teh hladnih, zimskih dnevih. Pomirjujoče, sproščujoče in lahkotno – takšni so bili komentarji poslušalcev, ki so se z veseljem predali malce drugačni tehniki sprostitve. Tudi naslednje četrtkovo srečanje bo sproščujoče, udeleženci bodo imeli možnost spoznati jogo smeha.