V luči Prešernovega dne, slovenskega kulturnega praznika, sta v soboto, 2. februarja, v kulturno-gasilskem domu Gorica pri Slivnici domače Kulturno društvo Gorica pri Slivnici in Literarno društvo Šentjur pripravila večer z Danielom Artičkom, ki je predstavil svoje novo delo.
Prejemnik pisnega priznanja Občine Šentjur je dobrih šest let po izidu knjige Kalna voda Slivniškega jezera napisal futuristični roman Kozjansko morje. S tem se eden od izrazov, ki ga uporabljajo domačini, ki z njim označujejo največjo vodno akumulacijo v občini, umešča v literaturo. Delo obsega 200 strani in je izšlo v samozaložbi. V ospredju je ljubezenska zgodba med domačinko Maruško in kazahstanskim plinskim mogotcem, avtor pa se posredno dotika številnih tem, ki dejansko zadevajo okolje, o katerem piše.
Predsednica KD Gorica pri Slivnici Barbara Gradič Oset je v uvodnih besedah poudarila pomen kulture v kriznih časih, »saj sta prav slovenska kultura in poezija spremljali vse najpomembnejše trenutke v razvoju našega naroda, tiste zmagovite, in tudi tiste zelo negotove. V takih trenutkih nam je vselej prav kultura pomagala narediti korak naprej.«
V pogovoru z avtorjem sta sodelovala povezovalec Jože Mastnak – Marjan in Milenko Strašek, ki je zapisal in prebral kritiko dela. Akterji so se v pogovoru o romanu, ki se dogaja leta stoletje v prihodnosti, leta 2120, dotaknili razvojnih vprašanj ožjega in širšega območja. V drugem delu so nastopile pevke Vokalne skupine Kresnice z dvema »jezerskima« pesmima. Slivniški nadobudni fotografi Renata Mastnak, Saša Jagodič, Nuša Verdev, Nina Gradič Planko in Matej Planko so ujeli Kozjansko morje v vseh letnih časih, v vseh delih dneva. Poleg fotografij so bile na projekciji tudi izjave krajanov, o tem, kako si predstavljajo jezero v letu 2120, to je leto, v katero je postavljena Artičkova knjiga.
Na koncu je predsednica prireditev zaključila z besedami gospoda Artička: »Čeprav je roman futurističen, fantazijski, bi želel, da bi bil vsaj malo preroški, da bi se kaj od tega nekoč tudi uresničilo.«