Pred iztekom leta je župan mag. Marko Diaci v Ipavčevi hiši v Zgornjem trgu pripravil novinarsko konferenco, na kateri je predstavil investicije ter uspešno izvedene projekte v Občini Šentjur v letu 2012.
Kot je poudaril župan, je bilo leto 2012 za Občino Šentjur izjemno investicijsko naravnano. Zaključeni so bili namreč nekateri finančno zahtevni in pomembni projekti na različnih področjih. Med največjimi je naštel odprtje komunalno urejene Industrijske cone Šentjur – jug II, obnovljen objekt šole OŠ Planina pri Sevnici (zaključena druga faza), izgradnjo povsem nove enote Vrtca Šentjur v Hruševcu, ureditev vaškega jedra na Ponikvi – I. faza, itd. – ki so bili izvedeni tudi s sofinanciranjem uspešno pridobljenih sredstev iz državnih in evropskih razpisov.
Župan mag. Marko Diaci pa je naštel še številne druge investicije, ki jih je občina izvedla v letu 2012 v cestno in ostalo komunalno infrastrukturo (obnova cestnih odsekov Dolga Gora – Orehova vas, cesta v Hruševec, odsek Pešnica – Podgrad, modernizacija odsekov nekategoriziranih cest in javnih poti, prenova javne razsvetljave), omenil aktivnosti na področju sprejemanja OPN (občinskega prostorskega načrta) Občine Šentjur, ki je letos dočakal javno razgrnitev, poudaril aktivnosti na področju varovanja okolja (sanacija črnih odlagališč v okviru projekta Remedisanus) in naštel uspešno izvedene projekte na področju kulture (Slomškovo leto v Občini Šentjur 2012, Ipavčevi kulturni dnevi, itd.). Dotaknil se je tudi aktualnih razmer v državi, ki vplivajo in bodo vplivale tudi na poslovanje občin, hkrati pa poudaril, da ima Občina Šentjur pripravljene projekte, s katerimi se bo ažurno odzivala na razpise. Na 6. javni razpis Razvoj regij je Občina Šentjur prijavila projekte Ureditev Zgornjega trga v mestu Šentjur – 2. faza, dograditev kanalizacijskega omrežja na Centralno čistilno napravo Šentjur – 2. faza ter projekt povezave vodovodnih sistemov občin Šentjur in Dobje.
Na novinarski konferenci je bila predstavljena tudi nova turistična karta Občine Šentjur, ki je nastala v okviru projekta Pod dežnikom kulturne dediščine v turizmu v sodelovanju občine, Razvojne agencije Kozjansko ter Knjižnico Šentjur pripravila v sodelovanju in ki je občanom in obiskovalcem že na voljo. Kot je poudarila direktorica RA Kozjansko mag. Andreja Smolej, je bil cilj projekta izdelati promocijske turistične materiale, s katerimi so zastopane vsebine iz področja kulturne, naravne in sakralne dediščine območja občine Šentjur in povezati kulturne in turistične dogodke v skupnem cilju dvig prepoznavnosti območja. V okviru projekta je bila poleg promocijskih materialov posameznih muzejskih in spominskih zbirk v občini Šentjur, izdelana tudi nova Turistična karta Občine Šentjur, ki bo v pomoč tako domačinom kot turistom, pri raziskovanju in spoznavanju našega območja. Turistično karta občine Šentjur se nahaja v Turistično informacijskem centru Šentjur, kjer so na voljo tudi ostali promocijski materiali.
Več o projektu Pod dežnikom kulturne dediščine
V okviru projekta je bila izdelana spletna aplikacija vodenja dogodkov za Občino Šentjur, ki bo omogočala ažurno in preglednejše spremljanje in informiranje občanov o številnih dogodkih in prireditvah. V okviru nadgradnje turistične spletne strani http://www.turizem-sentjur.com pa je bila le ta prevedena v tri tuje jezike – angleščino, francoščino in nemščino.
V okviru projekta je bilo skladno s Pravilnikom o označevanju nepremičnih kulturnih spomenikov označenih 27 kulturnih in zgodovinskih spomenikov na območju občine Šentjur. Izvedena je bila literarno kreativna delavnica »Jezik je treba spoštovati« in izdana slikanica A.M. Slomška »Učilnica pod orehi« ter ponatisnjena pesmarica iz leta 1858 »Pesmarica za kratek čas».
Projekt »Pod dežnikom kulturne dediščine v turizmu« je bil sofinanciran iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja, os Leader, pod okriljem Lokalne akcijske skupine »Od Pohorja do Bohorja«. Skupna vrednost projekta je znašala 51.024 EUR, znesek nepovratni sredstev 27.958 EUR.
V letu 2012 je bila RA Kozjansko v okviru javnega poziva LAS »Od Pohorja do Bohorja« bili uspešna še v dveh projektnih prijavah: