Svetniki Občinskega sveta Občine Šentjur so se v četrtek, 12. julija 2012 zbrali na 13. redni seji.
Po opravljenih formalnosti v prvih točkah so se svetniki seznanili s poročilom o izvrševanju proračuna Občine Šentjur v prvi polovici letošnjega leta, ki ga je podala vodja oddelka za proračun in finance Brigita Škoberne. V obdobju od 1. 1. do 30. 6. 2012 je bilo realiziranih 37,64 odstotkov planiranih prihodkov ter 38,41 odstotkov planiranih odhodkov. Polletna realizacija proračuna za leto 2012 je tako na prihodkovni kot na odhodkovni strani zelo primerljiva s polletnimi realizacijami proračunov v zadnjih letih. Večina investicij je vezanih na gradbeno sezono, zato več odhodkov zapade v drugo polletje proračunskega leta, nanje pa so vezani tudi transferni prihodki. Največji problem predstavlja spremenjena dinamika transfernih prihodkov za financiranje investicij, kot posledica sprejetja rebalansa državnega proračuna. Prav tako se je zaradi varčevalnih ukrepov zmanjšal obseg sredstev za financiranje občin iz državnega proračuna.
Občinski svet je v nadaljevanju sprejel Rebalans proračuna Občine Šentjur za leto 2012. Razlog za rebalans je predvsem sprejetje Rebalansa državnega proračuna za leto 2012 in Zakona o spremembah in dopolnitvah Zakona o izvrševanju proračuna RS za leti 2011 in 2012. Hkrati je na pripravo rebalansa občinskega proračuna za leto 2012 vplival Zakon o uravnoteženju javnih financ. Pri pripravi rebalansa je bilo med drugim treba upoštevati zmanjšanje povprečnine na prebivalca za drugo polovico leta, na rebalans pa zelo vpliva tudi zmanjšanje sredstev za sofinanciranje občinskih investicij v rebalansu državnega proračuna, s čimer se bodo zmanjšali transferni prihodki občine. Spremembam prihodkov pa so sledile tudi spremembe na odhodkovni strani. V rebalansu je predvidena tudi zadolžitev občine.
Na seji je šentjurskim svetnikom direktorica JZ Andreja Smolej predstavila poslovno poročilo Razvojne agencije Kozjansko za leto 2011. Delo zavoda v letu 2011 je Smolejeva ocenila kot uspešno, pri čemer so sledili potrjenemu programu dela, hkrati pa so velik poudarek dajali aktivnostim, s katerimi pridobivajo sredstva na razpisih. Pri tem je zavod zasledoval svoje poslanstvo izvajanja širšega javnega interesa na območju občin območja LAS Od Pohorja do Bohorja in subregije Obsotelje s Kozjanskim v okviru območnega razvojnega partnerstva Obsotelje in Kozjansko ter dajal prednost projektom, ki so razvojno pomembni. Večji del storitev je bil s področja razvoja podeželja in turizma, čezmejnega sodelovanja, regionalnega razvoja in podjetništva. Ker pa ima Razvojna agencija Kozjansko zaradi zamude prilivov iz naslova zahtevkov sofinanciranj iz skladov EU težave v likvidnosti, so svetniki na seji dali soglasje k zadolžitvi javnega zavoda. Na ta način bo RA Kozjansko lahko realizirala odobrene projekte v skladu s potrjeno dinamiko.
Svetniki so zatem dali še soglasje k novi ceni pomoči družini na domu - socialni oskrbi na domu, ki jo izvaja Center za socialno delo Šentjur. Cena storitve tako od 1. avgusta 2012 znaša v Občini Šentjur 16,89 evra na uro. Uporabnik plača 5,34 evra, razliko subvencionirata Zavod za zaposlovanje v višini 1,44 evra ter občina v višini 10,11 evra. Cena za uporabnika tako ostaja enaka obstoječi, sicer pa je tudi nova cena v primerjavi s cenami v sosednjih občinah med najnižjimi.
Sledilo je poročilo Komisije za mandatna vprašanja, volitve in imenovanja. In sicer so svetniki na predlog komisije imenovali v svet JZ OŠ Slivnica pri Celju kot predstavnike Občine Šentjur imenovali Andreja Hostnika, Borisa Beleja in Gabrijelo Križnik. Podprli so tudi predlog komisije in s tem v svet JZ Celjske lekarne imenovali Jelko Godec. Svetniki pa so podalil tudi soglasje k imenovanju doc. dr. Cvetke Ribarič Lasnik za direktorico JZ Inštitut za okolje in prostor za naslednje mandatno obdobje.
Svetniki so zatem podali še pobude in vprašanja ter se seznanili z aktualnim dogajanjem v občini.