V Šentjurju smo danes pripravili novinarsko konferenco pred premiero multimedijske preobrazbe slovenskega baleta Možiček izpod peresa Josipa Ipavca.
Premiera, ki bo v petek, 3. februarja ob 19. uri, bo del osrednje občinske proslave Občine Šentjur ob slovenskem kulturnem prazniku, z Možičkom pa bodo v Šentjurju zaključili tudi Ipavčeve kulturne dneve 2011, posvečene 90-letnici smrti Josipa Ipavca iz znamenite šentjurske rodbine Ipavcev, je uvodoma poudarila vodja oddelka za družbene dejavnosti pri Občini Šentjur Judita Methans Šarlah.
Vodja šentjurske OI JSKD Anita Koleša je naštela letošnje dobitnike priznanja javnega sklada za kulturne dejavnosti, premiero multimedijsko posodobljenega Možička pa so predstavili ravnateljica Glasbene šole Skladateljev Ipavcev Šentjur Simona Zdolšek, idejni vodja projekta Boštjan Korošec, glasbenik Gašper Piano in Anka Rener, ki je prevzela korerežijo.
Možiček je prvi slovenski in hkrati največkrat izvajan slovenski balet. Glasba je že ob prvih izvedbah kmalu po nastanku dobila številne pohvale, po izidu tiskanih not pa tudi strokovne kritike. Prvič naj bi Možička izvedli v gostilni "Pri divjem možu" v Gradcu leta 1901.
Idejni vodja in izvršni producent predstave Možiček, ki je nastajala pod okriljem Glasbene šole Skladateljev Ipavcev Šentjur ter pokroviteljstvom Občine Šentjur, je celjski baritonist Boštjan Korošec. Koreorežijo in vizualno podobo predstave je prevzela Anka Rener, ki izhaja iz modernega izraznega plesa, glasbo Josipa Ipavca pa je predelal mladi skladatelj Gašper Piano.
Glavni cilj projekta Multimedijska preobrazba prvega slovenskega baleta MOŽIČEK je približati glasbo Josipa Ipavca mlajšim generacijam. Skladatelj Gašper Piano je pri tem uporabil moderne prijeme in inštrumente, ki jih navadno ne srečamo v tej obliki "klasične" umetnosti. Nekonvencionalna inštrumentalna zasedba, ki je bila sestavljena prav za to priložnost, v sestavi Gašper Piano-kitara; Matija Jašarov-programming, sampling; Primož Oberžan-efektor, tolkala; Dušan Kneževič-bas; Urban Krč-bobni, bo v živo izvedla izjemno težko kompozicijo in tako pomenu orkestra dodala popolnoma novo dimenzijo. Zaradi zgodbe, ki je skoraj tipična zgodba Comedie del arte, se je koreografinja Anka Rener odločila, da delu ne vzame komičnega pridiha, ter je zato združila morda precej različne plesne tehnike ter jih podredila teatralnemu elementu. Tako so prišle na plan plesne vsebine, ki so morda bolj kakor za gledalce nenavadne za plesalce. V predstavi plešejo: Bor Pantič, Estela Žutić, Katarina Slapnik, Eva Janković, Zala Koleša in Lea Jan.
Matineji Možička za 8. in 9. razrede šentjurskih osnovnih šol ter dijake ŠC Šentjur bosta v petek, 3. februarja ob 10. ter 11.30 uri v Kulturnem domu Šentjur.