KULTURNO-GASTRONOMSKI ABONMA »POLNA ŽLICA KULTURE« 2021/2022 je bil pred časom že predstavljen na novinarski konferenci v Škofji Loki. Kot je povedala generalna sekretarka Združenja zgodovinskih mest Slovenije MATEJA HAFNER DOLENC, ima kulturni abonma dva pomena in dve vlogi: z njim obeležujejo 20. obletnico Združenja zgodovinskih mest Slovenije, ki je bilo ustanovljeno na pobudo treh županov Pirana, Ptuja in Škofje Loke junija 2001. Tako je kulturni abonma nastal z namenom praznovanja, vendar ne bodo praznovali le en dan, ampak vse leto. »Začnemo avgusta 2021 in zaključimo avgusta 2022, v vsakem od mest članic Združenja: Brežicah, Celju, Idriji, Jesenicah, Kamniku, Kopru, Kostanjevici na Krki, Kranju, Metliki, Novem mestu, Piranu, Ptuju, Radovljici, Slovenj Gradcu, Slovenskih Konjicah, Šentjurju, Škofji Loki, Tržiču in Žužemberku.
Druga ideja nastanka kulturnega abonmaja pa je pokazati, kako raznolika, pisana, živa kultura deluje, ustvarja in bogati zgodovinska mesta in vsako od mest je kulturni spomenik z bogato kulturno dediščino. Mnoga gledališča, muzeji skoraj v vsakem mestu, številne galerije, knjižnice, glasbeno-plesni dogodki, ki bogatijo življenje naših mest, smo povezali in kot bisere nanizali v ogrlico kulture zgodovinskih mest. In nastal je kulturni abonma zgodovinskih mest za 20 skupnih let, ki ga povezuje 20 izjemnih kulturnih dogodkov, mest članic«, je še dodala in poudarila tudi pomen sodelovanja s Slovensko turistično organizacijo, ki je Združenju zaupala v upravljanje enega nosilnih produktov slovenskega turizma Mesta in kultura. Tudi s to mislijo so v kulturni abonma dodali vrhunsko kulinarično ponudbo, kajti gastronomija je bila in je del identitete zgodovinskih mest.
Tudi BARBARA ZMRZLIKAR, vodja Sektorja za razvoj, inovacije in evropske projekte na Slovenski turistični organizaciji, je poudarila pomen sodelovanja z Združenjem. »Slovenska turistična organizacija je za leti 2018 in 2019 kulturo opredelila za nosilno temo slovenskega turizma. V ta namen je bil pripravljen Operativni načrt trženja kulturnega turizma Slovenije. V letih 2020 in 2021 je nosilna tema gastronomija. Zato veseli, da prav letos, ko je Slovenija nosilka naziva Evropska gastronomska regija 2021, dobivamo nov produkt, ki povezuje kulturo in gastronomijo v obliki vsebinsko bogato zasnovanega abonmaja. Produkt prihaja v pravem času, ob sproščanju ukrepov in ponovnem zagonu turizma, in daje dodaten motiv za odkrivanje ponudbe zgodovinskih mest Slovenije. Na STO tudi letos posebno pozornost namenjamo domačim gostom, ki jih k odkrivanju Slovenije spodbujamo v sodelovanju s številnimi partnerji v okviru kampanje Zdaj je čas. Moja Slovenija. Prepričana sem, da jih bo abonma nagovoril na način, da pri raziskovanju Slovenije zavijejo z uhojenih poti in se prepustijo skrbno izbranim doživetjem«, je povedala Zmrzlikarjeva.
V okviru abonmaja se Šentjurju obeta kulturna izmenjava z Novim mestom, kjer bo 9. novembra v Kulturnem centru Janeza Trdine nastopila sopranistka Urška Arlič Gololičič, ob spremljavi pianista Marka Hribernika s koncertom samospovov Josipa Ipavca.
V IPAVČEV KULTURNI CENTER PRIHAJA OPERA JULIJA:
Julija, opera o večni ljubezni, je avtorsko delo libretista ddr. Igorja Grdine in skladatelja Aleša Makovca. Kot že naslov pove, v ospredje postavlja Primičevo Julijo, Prešernovo muzo in nesojeno nevesto. Rdeča nit zgodbe pesnika Franceta Prešerna je nenehno hrepenenje po neizživetem čustvu, ki je aktualno do konca. Libreto za opero obsega tri dejanja, prolog in epilog. S postavitvijo velike operne predstave se je Zavod Novo mesto uvrstil med kakovostne producente velikih umetniških produkcij.
Naslovno vlogo izvajata Irena Yebuah Tiran in Gaja Sorč, celotni operni ansambel pa šteje kar trideset vokalistov in komorni orkester. Dogajanje v uvodnem in zaključnem prostoru je postavljeno v Novo mesto, osrednja dejanja pa so umeščena v Ljubljano.
Ipavčev kulturni center Šentjur:in 12. december 2021; Informacije: www.ikcsentjur.si / (03) 491 40 70 – JSKD, OI Šentjur
Produkcija: Zavod Novo mesto, Novo mesto