Zakoniti zastopnik: Jernej Brečko
Datum vpisa pri registrskem organu: 9. 3. 1960
Davčna številka: 12867870
Bogata stoletna zgodovina Prosvetnega društva Zarja
Prosvetno društvo Zarja ima sedež v Šentvidu pri Planini. Sestavljeno je iz pevskega zbora – Mešani pevski zbor Zarja - Akvonij, dramske skupine in prireditvene skupine.
Zgodovina društva je nedvomno bogata, o tem pričajo številne fotografije, zapisi, dobro pa jo poznajo tudi domačini. Začetki Prosvetnega društva Zarja iz Šentvida pri Planini segajo v leto 1908, ko je bila v kraju ustanovljena dramska skupina in čitalnica. Kmalu za tem se je osnoval še pevski zbor in telovadno društvo.
Tako je bila v okviru prosvetnega društva združena vsa interesna dejavnost naprednih, predvsem mladih ljudi. Od takrat pa vse do danes so skoraj vsi Šentvidčani vsaj krajši čas sodelovali v PD Zarja. Za svoje delovanje je društvo potrebovalo ustrezne prostore. Ob ustanovitvi svojih ni imelo, zato so do leta 1920 vse sekcije delovale v šoli, nato pa so se preseli v stanovanjsko hišo, ki jo je društvu odstopil župnik Jernej Vurklc. Preuredili so jo v zasilno dvorano, ki je kar nekaj časa služila svojemu namenu. Med drugo svetovno vojno je bila močno uničena, zato so v jeseni leta 1945 v Šentvidu začeli z obnovo dvorane, v kateri je društvo uspešno delovalo vse do leta 1976, ko so se člani dokončno odločili za nov kulturni dom, ki je bil dokončan v letu 1980. V času gradnje so vse vaje in nastopi potekali v šoli, nato pa je kulturni dom postal središče kulturnega dogajanja v kraju. Prav tako pa so v njem potekali številni veseli družabni dogodki.
Več kot petdeset let je društvo kot predsednik vodil Ivan Tovornik, ki je bil tudi uspešen režiser, nasledil ga je Božo Ulaga, ki je vodil gradnjo kulturnega doma. V naslednjih letih sta društvo vodila še Janko Gračnar in Ivan Koželj, trenutno pa ga uspešno vodi Anka Luskar.
Pevski zbor
Začetki organiziranega petja v Šentvidu segajo v leto 1889, ko je bil ustanovljen prvi zbor. Sledila je bogata zgodovina delovanja raznih sestavov pevskih zborov, njihova tradicija petja pa se je ohranila vse do danes, ko v okviru Mešanega pevskega zbora Zarja poje več kot 30 pevcev.
MePZ Zarja je ponovno začel z organiziranim petjem 1. 4. 1990, ko je vodenje prevzel domačin Matej Romih. Število članov, na začetku jih je bilo od 30 do 35, se je skozi obdobja nekoliko spreminjalo (danes šteje zbor 35 članov), predvsem pa se je zbor zelo pomladil, saj je povprečna starost pevcev 25 let. Matej Romih je svoje vajeti po šestindvajsetih letih delovanja predal mlajšemu Matevžu Pušniku. Zbor se loteva tako ljudskih kot tudi zahtevnejših umetnih pesmi, tako da je glasbeni repertoar precej obširen in pester. MePZ Zarja najpogosteje sodeluje na raznih prireditvah v domačem kraju, vsako leto se udeleži Jurjeve revije pevskih zborov v Šentjurju in Srečanja kozjanskih pevskih zborov v Kozjem, od leta 1999 pa se redno udeležuje tudi Srečanja Šentvidov Slovenije. Novembra 2006 se je zbor udeležil 2. regijskega tekmovanja v Mežici, kjer je prejel srebrno priznanje, zborovodja Matej Romih pa posebno pohvalo za perspektivnega mladega zborovodjo. Zbor se loteva tudi raznih projektov, med katerimi je mogoče izpostaviti uprizoritev živih jaslic, prav tako pa se večkrat odpravi tudi na kakšno gostovanje v tujino. Novembra 1999 so pevci na povabilo Izidorja Pečovnika - Dorija gostovali v Berlinu, leta 2004 so bili v Frankfurtu, največji zalogaj pa je bilo gostovanje v Združenih državah Amerike in Kanadi avgusta 2005, kjer so obiskali slovenske zdomce. V začetku maja se udeležijo tradicionalnega Florjanovega petja po vaseh Krajevne skupnosti Planina pri Sevnici. S svojimi glasovi polepšajo Angelsko nedeljo.
Odrasla dramska in prireditvena skupina
V okviru dramske sekcije je bilo od ustanovitve odigranih več kot 150 dramskih del, s katerimi so člani nastopali doma in na gostovanjih. Njeno delovanje je bilo bolj plodovito v prvi polovici 20. stoletja, kljub drugačnemu načinu življenja ljudi danes pa se je ohranilo in še vedno privablja gledalce od blizu in daleč. V svoje igralske vrste so v Šentvidu vseskozi uspešno vključevali mlajše rodove. Prvi režiser PD Zarja je bil Ivan Tovornik, ki je režiral okrog petindvajset let. Bil je tudi predsednik društva. Za njim je režiranje na šentviškem odru prevzel Rado Tržan in pri tem delu vztrajal od leta 1977 do 1981. Nadomestila ga je Berta Škoberne, ki je režirala do leta 2001, nadomestila jo je Katja Luskar. Leta 2015 so zasloveli z dramsko predstavo Pridi gola na večerjo, ponovili so jo še v letu 2016.
Otroška gledališka skupina
Pod vodstvom Urške Tiselj, otroci iz Planine pri Sevnici vsako leto pripravijo krajšo igrico s kulturnim programom ob materinskem dnevu. Leta 2016 so pripravili igrico devetošolcev.Oragnizirajo tudi koncert Otroškega in mladinskega pevskega zbora.