Šentjursko občinstvo si je v sredo, 13. oktobra, v okviru Leta Josipa Ipavca v Republiki Sloveniji in Ipavčevih kulturnih dnevov 2021 navdušeno ogledalo predpremiero igrano dokumentarnega filma Josip Ipavec, slovenski Mozart. 2. novembra sledi še televizijska premiera, Radio Slovenija pa pripravlja na svojem prvem programu glasbeni projekt Dvakrat Josip.
Kot so zapisali v uredništvu glasbenih in baletnih oddaj TV Slovenija, gre za filmski poklon skladatelju, ki se je zložil prvi slovenski balet. Po scenariju Jerneja Kastelca ga je režiral Vojko Boštjančič, urednik oddaje je Daniel Celarec, kar lep del kadrov so posneli v naših krajih, torej v Šentjurju. Ustvarjalci filma so sporočili, da so "v osrčju štajerskih gričev, med makom in domačijami iskali sledi slovenskega skladatelja Josipa Ipavca, avtorja prvega slovenskega baleta Možiček in opere Princesa Vrtoglavka. Svoja dela je skladatelj nenehno prepletal z ljubeznijo do narave, domovine in slovenskega jezika."
Glasbeno-dokumentarni film med drugim bogatijo igrani prizori in televizijske upodobitve Ipavčeve glasbe v izvedbi Marcosa Finka, Urške Arlič Gololičič in Marka Hribernika, Združenih moških pevskih zborov občine Šentjur ter učenk Glasbene šole Šentjur Nuše in Tjaše Štrajhar. Kot povezovalec nastopa Saša Tabaković v vlogi Josipa Ipavca. V filmu Ipavčevo glasbo izvajajo tudi številni drugi glasbeni umetniki in ansambli, in sicer Bernarda Fink, Kitarski orkester Glasbene šole Šentjur, Simfonični orkester RTV Slovenija, Ciril Škerjanec, Aci Bertoncelj, Anthony Spiri, učenec Glasbene šole Šentjur Timon Jelen in Uroš Eferl.
Življenjsko in glasbeno pot Josipa Ipavca so v filmu orisali Igor Grdina, Konrad Rado Frece, Matej Romih, Pavel Mihelčič, Franci Plohl, Tomaž Faganel, Darja Koter, Vojko Vidmar in Lojze Arlič.
Ob predpremieri so gledalci napolnili Ipavčev kulturni center, uvodoma jih je pozdravil župan Občine Šentjur mag. Marko Diaci, nekaj besed so o filmu spregovorili ustvarjalci, zapeli pa so tudi združeni člani moških pevskih zborov in Otroški pevski zbor skladateljev Ipavcev pod vodstvom Mateja Romiha in Tine Pečar.
PREMIERO IGRANO DOKUMENTARNEGA FILMA JOSIP IPAVEC, SLOVENSKI MOZART, SI BOMO NA PRVEM PROGRAM TELEVIZIJE SLOVENIJA LAHKO OGLEDALI V TOREK, 2. NOVEMBRA, OB 21. URI.
Medtem pa so na Prvem programu Radia Slovenija v okviru oddaje Prva vrsta (polurni polurni koncert, ki teče živo v etru Prvega programa Radia Slovenija vsak torek ob 12.15) zasnovali projekt Dvakrat Josip – letos namreč na državni ravni obeležujemo tudi 140-letnico njegove smrti. Njima v čast in spomin se bo zvrstilo pet zaporednih živih koncertov iz Studia 13 z novimi skladbami različnih zvrsti (etno, jazz, kantavtorska glasba, šanson), ki so nastale z mislijo na ta dva velika moža iz slovenske zgodovine.
Pred tem pa bo potekala še oddaja Slovenska zemlja v pesmi in besedi z ddr. Igorjem Grdino, ki je spregovoril o duhu časa, ki je zaznamoval oba umetnika, o njunih nazorih, o podobnostih in razlikah med njima in o vlogi, ki jo imata v zgodovinskem spominu. Oddaja bo na sporedu jutri, 19. oktobra, ob 20. uri na Prvem.
Snovalci oddaje Prva vrsta so k sodelovanju povabili sedem avtorjev, ki bodo v ciklu petih oddaj predstavili nove avtorske skladbe, neposredno vezane na motive iz življenja ali del obeh umetnikov.
26. OKTOBER: v prvi oddaji bo v družbi članov Simfoničnega orkestra RTV Slovenija nastopila pevka Zvezdana Novaković in v novem delu povezala dva izstopajoča ženska lika, ki nastopata v delih Jurčiča in Ipavca.
2. NOVEMBER: v drugi oddaji se bosta Tomaž Hostnik in Matija Krečič, prav tako s Simfoniki RTV Slovenija, na njima lasten hudomušen in iskriv način dotaknila Ipavčevega življenja.
9. NOVEMBER: sledi nastop pianista Saša Vollmaierja, ki bo z drobcenimi motivi iz samospevov Josipa Ipavca zgradil popolnoma novo glasbeno zgodbo s simfoniki RTV.
Roberta Petana poznamo kot enega najboljših mladih kantavtorjev in brez dvoma bo z novimi skladbami o Josipu Jurčiču 16. novembra v Prvi vrsti pričaral edinstveno izkušnjo. Kot zadnja v ciklu oddaj pa bosta 23. novembra studio 13 s svojo glasbo napolnila harmonikar Borut Mori in kitarist Andrej Ofak in pripoved zaključila z instrumentalno naracijo o Josipu Jurčiču.
Cikel oddaj poteka v sklopu evropskega projekta TuEu – moč javnosti.
Opis projekta najdete na spodnji povezavi: