Pri OŠ Franja Malgaja so se že v preteklosti s pridom posluževali improvizirane učilnice na prostem; na zelenem območju med drevesi so si postavili lesene mize in klopi. Po besedah ravnatelja
Jureta Radiška in učencev je to prostor, v katerem se izjemno dobro počutijo, se sprostijo in lažje razmišljajo. Ponosni pa so tudi na tradicijo in veseli umestitve spomenika Franju Malgaju in žrtvam NOB na prenovljeno lokacijo, tik ob šoli. "To je naša skupna dediščina in zgodovina. Spomenik naj ne bo le nek objekt, mimo katerega hodimo in se ga ne zavedamo, v učilnici na prostem se bodo učenci z njim srečevali, spoznavali zgodovino in ohranjali vrednote. Tako bo preteklost dala roko prihodnosti, kar so naši mladi," je zbrane obiskovalce nagovoril ravnatelj.
Sledila je komemoracija, za katero mentorice in učenke ter učenci že tradicionalno pripravljajo program, ki ga izvedejo ob spomeniku. Tokrat prvič na novi lokaciji. Preplet glasbenih inštrumentov, recitala in petja s simbolno bogato vsebino so izvedli
Aljaž Pečnik, Layla Močnik, Isabella Žafran, Tara Turnšek, Ela Vita Kolar, Tajda Kolar, Zala Filej in
Urška Ula Dobnik, pod mentorstvom
Jasne Zupanc in
Polone Pišek.
Pozdravil jih je tudi predsednik šentjurskega odbora Združenja borcev za vrednote NOB
Ivo Dvoršak, ki se je občini in županu zahvalil za posluh pri skrbnem ravnanju s spomeniki, ki simbolizirajo skupno zgodovino, ki je privedla do samostojne Republike Slovenije.
Obiskovalci so si z navdušenjem ogledali prenovljeni spomenik, mnogi so na njem ponovno poiskali imena svojih prednikov, nekateri pa celo delili spomine iz otroštva, ko je bil spomenik prvič postavljen.
FOTO: Jure GodlerO INVESTICIJI:
Učilnica na prostem se nahaja za OŠ Franja Malgaja Šentjur, ob cesti v zgodovinski Zgornji trg. Že predhodno je bilo to deloma parkovno območje z zelenimi površinami in nekaj drevesnimi zasaditvami. Želja je bila, da se te površine ohranijo, hkrati pa prenovijo v sodoben uporabni zunanji prostor, ki bo učenkam in učencem nudil različne možnosti. Hkrati ureditev predstavlja tudi prireditveni prostor v območju med spodnjim sodobnim Ipavčevim kulturnim centrom Šentjur ter zgodovinskim Zgornjim trgom z ohranjeno Ipavčevo hišo in obnovljenim vrtom. Tako vsebinsko in vizualno dopolnjuje to območje, ki ga urejamo tako, da bi kar najbolj ohranili njegovo dediščino in nudili obenem uporabnikom prijazne površine.
V sklopu ureditve učilnice je bila izvedena vsa zunanja ureditev s pripadajočo infrastrukturo. Tako so bili v obstoječih naklonih narejene izravnave v ploščadi. Za dostop je urejeno stopnišče, izdelana sta dva niza lesenih elementov za sedenje, ki sta zasnovana polkrožno. Mimo je speljana urejena pešpot med dvema sprehajalnima potema. Deloma se je prenovila in dopolnila drevesna zasaditev. V sklop učilnice pa je umeščen tudi spomenik Franju Malgaju in žrtvam NOB.
Nova ureditev učilnice na prostem prinaša tudi manjšo obremenitev s hrupom, dodatno ozelenitev z naravnim senčenjem, vizualno razširitev, možnost izvedbe pouka v dopoldanskem pouku in kotiček za sprehajalce.
V sklopu učilnice na prostem pri OŠ Franja Malgaja Šentjur je na novo umeščen tudi spomenik Franju Malgaju in žrtvam NOB, ki je bil zaradi krožišča in podhoda v izgradnji začasno odstranjen iz prvotne lokacije. Na ploščadi pred osnovno šolo, ki je bila za namene krožišča porušena, je bil v Šentjurju prvotno postavljen natanko v teh dneh pred 65. leti, konec oktobra 1956. Gre za avtorsko delo akademskega kiparja Cirila Cesarja iz Mozirja. V času urejanja učilnice je bil spomenik pod nadzorom restavratorske stroke ustrezno očiščen in zaščiten.
Pogodbena vrednost ureditve učilnice na prostem pri OŠ Franja Malgaja Šentjur je znašala slabih 80.000 evrov, od tega je strošek prestavitve, obnove in nove postavitve predstavljal nekaj manj kot 20.000 evrov.