Spoštovane občanke in občani,
v zadnjem obdobju ste na nas naslovili kup pripomb in vprašanj, vezanih na investicije v Občini Šentjur. Kar nekaj vznemirjenja so povzročili letaki, ki ste jih prejela gospodinjstva, v njem pa so naštete investicije »vlade«. Podobno je glede objav na družbenih omrežjih, zato smo bili tudi tarča raznolikih kritik, od tega, zakaj se ne odzovemo, do tega, kaj da občina sploh počne in kam vlaga svoja sredstva, če vse aktualne projekte ureja vlada. Gre za razburkano predvolilno vzdušje, ki ga ne želimo še dodatno pregrevati. Posredujemo pa lahko javnosti naslednja dejstva in pojasnila:
- DA, iz državnega in evropskega proračuna se trenutno financira več projektov v izvajanju v občini Šentjur.
- NE, to niso sredstva vlade, to so sredstva države, torej sredstva vas, davkoplačevalcev, projekte, ki so v teku, pa je občina pripravljala in financirala že vrsto let (priprava dokumentacije, odkupi, služnosti) in se niso pojavili kar iznenada. Vse priprave na projekte so strošek občinskega proračuna.
- Za vso to pripravo dokumentacije stoji trdo delo občinske uprave, pogajanj in logističnega dela. Zavedamo se, da je to naše delo in naloga, vendar ne moremo dopustiti, da si zanje lastijo zasluge politične opcije.
Zahtevni projekti se pripravljajo mesece dolgo, po več let pa lahko trajajo usklajevanja glede na zakonske podlage (te se lahko vmes tudi spremenijo), trda pogajanja in argumentiranje morebitnega sofinanciranja, zakaj je nek projekt nujen za našo lokalno skupnost. Včasih je potrebno izbirati, čemu se bo dala prednost in to ni preprosto. Od idejnih zasnov do prve lopate se lahko zamenja več vlad, ministrov, medtem ko občina sledi svojemu dolgoročnemu planu. In ta je usmerjen v čim boljšo kvaliteto življenja za čim več naših občank in občanov.
PRIMERI:
- Pričela se je gradnja kolesarske steze Šentjur – Štore – Celje. Idejna zasnova, h kateri je pristopila naša občina, je iz leta 2011, ko so bile izdelane prve strokovne podlage za projekt Kolesarske povezave v Savinjski regiji preko RASR. Nato je občina pristopila k izdelavi dokumentacije ter skupaj z Občino Štore in Mestno občino Celje 2017 pripravila javno predstavitev projekta. 2018 je bila podpisana dopolnitev Dogovora za razvoj regij, s čimer je Občina Šentjur za projekt izgradnje zagotovila 780.000 € nepovratnih sredstev, ki ji glede na Dogovor pripadajo. Zatem je aktivno pristopila k pridobivanju služnosti; v letu 2020 je za potrebe ureditve lastniške pravice sklenila 28 služnostnih pogodb s fizičnimi in pravnimi osebami in hkrati za potrebe izgradnje državne kolesarske povezave zagotovila tudi svoja zemljišča.
- Prav tako iz Dogovora za razvoj regij je Občina Šentjur že v letu 2018 zagotovila svoja pripadajoča sredstva za projekt kolesarske povezave proti Šmarju pri Jelšam, za projekt Komunalne ureditve industrijske cone Šentjur – jug 3 (ki je že v izvajanju, vsebuje pa tudi protipoplavne ukrepe, kolesarsko stezo ter krožišče s cesto proti Novi vasi) ter za celostno preureditev stavbe stare Auree v Gorici pri Slivnici z okolico v sodobni podjetniški inkubator.
- Cesta Dole – Šentjur (gradnja krožišča s podhodom pri OŠ Franja Malgaja Šentjur): prvi projekti so bili izdelani že v 2014 in se nato dopolnjevali. Sporazum z Direkcijo RS za infrastrukturo za izvedbo in sofinanciranje za izvedbo je bil podpisan že v letu 2019. Z direkcijo je bil zatem sklenjen tudi dogovor, da se sočasno zgradi pločnik od Kee do križišča z Benjaminovo ulico. Do tokrat je občina v projekt vložila že več kot 66.500 evrov ter poskrbela za del urejanja zemljišč. Po pogodbi je projekt vreden 1.365.664 evrov ( Z DDV), od tega naša občina financira skoraj 390.000 evrov.
- Pobude za prenovo ceste Dole – Ponikva – Loče je stara več kot desetletje, projektna naloga je iz leta 2013. Podpis sporazuma občine z DRSI za gradnjo je bil sklenjen 13. 2. 2020, pred nastopom aktualne vlade. Zgolj v 1. in 2. fazi prenove te ceste je Občina Šentjur vložila 800.000 evrov naših, občinskih proračunskih sredstev (vmesni del skozi naselje: kanalizacija, vodovod, pločnik, cesta, javna razsvetljava).
Vse ostale projekte v izvedbi vam bomo podrobneje predstavili kot običajno v občinskem glasilu.
- Lokalna samouprava je povezana s skrbjo za osnovno dobrobit občank in občanov, državna politična struktura je žal podrejena zgolj uničujoči potrebi po samopreživetju. Primerjajte denimo odgovornost in plačo občinskega uslužbenca ali župana, z odgovornostjo in plačo poslanca.
- Zelo veliko je govora o višjih povprečninah. Te še zmeraj ne dohajajo zakonsko predpisanih (zakon o lokalni samoupravi), kot že ne več kot desetletje. Za regionalizacijo očitno ni volje, pokrajine so pozabljen načrt, verjetno pa že komu ustrezata centralizacija in popolna razdrobljenost.
- Izpostavlja se rekordno število evropskih investicij. Ponavljamo – zanje dokumentacijo in vloge pripravljamo lokalne skupnosti, ob izteku evropske perspektive pa se zgosti število projektov v zaključevanju.
- Evropska perspektiva 2021 – 2027 se bere zelo lepo, vendar krovni razdelilniki in načrti črpanja s strani države še niso bili opredeljeni. Vsekakor pa ima Občina Šentjur na svoje stroške pripravljene projekte za takojšnje prijave na razpise, ko bodo.
Občinska uprava ni v službi všečnosti, ampak v službi ljudi, prebivalcev lokalne skupnosti, vseh krajevnih skupnosti in vseh 222 km² naše občine. Svojo dolžnost in poslanstvo uresničuje ne glede na datum volitev.
Ob tem se iskreno zahvaljujemo vsem občankam in občanom za podporo v času usklajevanj in pridobivanja zemljišč za izvedbo projektov, da ste prepoznali prizadevanja za skupno dobro. Zahvaljujemo se tudi občinskim svetnikom, ki so podprli občinske proračune – temeljni kamen za vse projekte, ki jih izvajamo. Hvala pa tudi tistim, ki svojega glasu niso prispevali. Svetnica ga. Jelka Godec v aktualnem mandatu ni podprla nobenega občinskega proračuna.