V nadaljevanju objavljamo vsebino obvestila Zveze ribiških družin Celje, katere del je tudi Ribiška družina Voglajna, o prepovedi ribolova v ribiških okoliših v Savinjskem vodnem območju. Hkrati pa zveza poziva k omejitvi ostalih aktivnosti ter ukrepanju v vodnem in obvodnem pasu. Napovedujejo tudi poostren nadzor.
Zaradi izredno nizkega vodostaja in pregrevanja vodotokov je Ribiška družina Ljubno ob Savinji sprejela odločitev, da se od četrtka 21.7.2022 do nadaljnjega prepove ribolov tako za člane kot ribiške goste in zapre prodaja ribolovnih dovolilnic v Zgornjesavinjskem ribiškem okolišu. Le-ta zajema reko Savinjo z vsemi pritoki, mrtvicami ter ostalimi vodnimi telesi od Grušovelj gorvodno do izvira ter tudi komercialni muharski ribnik.
Glede na razmere, ki so tako kritične, da jih upravljalci ribiških okolišev ne pomnimo, so enake ukrepe sprejele Ribiške družine Mozirje, Šempeter in Celje.
V prihodnjih dneh bodo sledile še preostale ribiške družine s prepovedjo ribolova na rekah Paka, Sotla in Voglajna ter njihovimi pritoki.
Menimo, da je to edina smotrna odločitev, ki se je kot primer dobre prakse ljubenskim ribičem obrestovala že v preteklosti in je pri njihovih stalnih ribiških gostih pa tudi ostalih ljubiteljih narave v minulih tovrstnih primerih naletela na izjemno pozitiven odziv.
Na območjih nižje po Savinji in ostalih rekah (Dreta, Paka, Bolska, Voglajna, Sotla) so razmere zaradi pregrevanja vodotokov še toliko bolj kritične. Nizek vodostaj v kombinaciji z vročinskim valom je privedel temperature vodotokov in nivo kisika v vodi na stopnjo, ko se vodni organizmi dejansko borijo za golo preživetje ter je tako vsakršno vznemirjanje pogubno.
Dodatno težavo predstavljajo tudi nelagalni odvzemi vode, ki z improviziranimi črpalkami na traktorski pogon iz že tako skoraj posušenih vodotokov brez vodnih dovoljenj in omejitev za namen kmetijskega namakanja predvsem na področju Šempetrskega in Celjskega ribiškega okoliša odvzemajo prekomerne količine vode. Posebej kritična je situacija v pozno popoldanskem času in ob vikendih ter ponoči (zaradi
nelegalnih odvzemov vode).
Ribiške družine Ljubno ob Savinji, Mozirje, Šempeter, Celje, Velenje, Paka Šoštanj, Voglajna, Sotla in Laško bodo tako do nadaljnjega podvojile nadzore nad vodotoki s strani ribiško-čuvajske službe in le-to izvajale tudi v nočnem času. Žal je v pristojnosti ribiških čuvajev le nadziranje nad izvajanjem ribolova, medtem ko lahko na vse ostale nepravilnosti ribiški čuvaji kršitelje le dobronamerno opozarjajo, saj za ostalo nimajo pristojnosti.Čuvaji sicer v sklopu rednega nadzora po navodilih vodij čuvajskih služb opozarjajo tudi na prepoved kurjenja v naravnem okolju, nepravilno parkiranje, čistočo in podobno.
Menimo, da je prav, da vse interesne skupine, ki na tak ali drugačen način sobivajo z naravo in trajnostno izkoriščajo njene vire, v teh razmerah prepoznajo trenutek, ko je edina pravilna odločitev stopiti korak nazaj v dobrobit narave in trajnosti.