Tokrat smo naredili povezovalni kulturno-umetniški projekt, z njim pa puščamo zelen odtis s ponovno uporabo odpadnih surovin.
Gre za neke vrste odpadkovni projekt oz. novodobni zero waste. To pomeni, da smo uporabili odpadke in jim podarili novo vrednost. Ker je naša pravljica vsako leto večja in obsežna, smo delali tudi povezovalno, tako med kraji, državami in generacijami. Pri postavitvi Božičnih jaslic smo upoštevali slovenski in lokalno kozjansko kulturo. Figure so v naravni velikosti. Naslikane so v kozjanski narodni noši iz leta 1910. Nastale so na podlagi poziranja družine iz Laškega, ki ima narodne noše zašite po originalih iz tistega obdobja. Uporabljajo jih pri folklorni skupini Anton Tanc iz Laškega.
Kozjanska zibelka z detetom je naslikana po originalni, prav tako iz istega obdobja.
Za motive živali so uporabljene slovenske avtohtone pasme. Vol je cikasto govedo, ovčke so jezersko-solčavske, kokoške so štajerske kokoši, poleg pozirata tudi drežniška koza in čebela kranjska sivka na satovju, seveda s slovenskim medom.
Predstavljen je tudi star panj Čebelarskega društva Šentjur.
Dodali smo kmečko orodje in pripomočke za delo iz sosednje kmetije.
Štalca in smreke so narejene iz »odpadnega« lesa iz lokalnega gozda.
Okraski so iz odpadne embalaže. Gre za neke vrste brez odpadkovni projekt. Okraske so naredili otroci Mladinskega centra Šentjur in OŠ Planina pri Sevnici.
V ozadju se predvajajo božične pesmi v izvedbi lokalne glasbenice: citrarke Jasmine Levičar s prijatelji in pevk zamejskih Slovencev iz Toronta, vokalne skupine Plamen pod vodstvom Marije Ahačič Polak.
Zaradi mrazu se bomo greli ob čarobnem odprtem kaminu Black lady, ravno tako lokalnega podjetnika Kurišča Fister.
Poleg je postavljena pravljična Božičkova pekarna, kjer se pečejo sladke dobrote, naši krofkuši. Narejeni so iz kvašenega testa z bučnim oljem, marelično marmelado in cimetom Brez jajc in laktoze.
Hlad preganjamo s čajem in kuhančkom lokalnega vinarja.
Ker se nahajamo na delu biosfernega območja Kozjanskega parka, z drevesa visi kozjanska jabolka velikanka štajerski pogačar ali božičnica, ki se omedi ravno v tem času.
Najmlajše bo razvedrila knjiga Dežni škrat in nezadovoljni ptič avtorice Alenke Križnik in ilustratorke Klavdije Simler, ki je lahko izvirno darilo ob prihajajočih praznikih. Knjiga je tudi dobrodelna.
Ker je predbožični čas, imamo mnogo želja, zato smo letos dodali vodnjak želja, v katerega vržete napisane želje. Mogoče se ravno vam izpolnijo.
Pred vhodom je pripet zvonček. Popotniki pri njem postojte, pozvonite in eno zapojte.
Letos pripravljamo nekaj novega oz. stare vprežne sani, ki smo jih posodobili in obnovili na pravljičen način.
Letos bodo kot novost v našo zgodbo prišli sveti trije kralji, ki pa bodo nosili slovenske darove. Kralj Jože bo prinesel glasbo in veselje, kralj Janez bo prinesel vino in kralj Silvester bo prinesel kruh. Sveti trije kralji bodo oblečeni v oblačila iz enakega obdobja kot figure v jaslicah. Ideja je povzeta po resničnih osebah, kot so: glasbenik in šentjurska legenda Jože Bohorč, vinar Janez je v resnici pravi vinar iz Olimja, pek je ravno tako pravi pek iz naše lokalne pekarne Planina.