POMOČ OBČANKAM IN OBČANOM
Občina Šentjur se je pred še pred razglašeno epidemijo koronavirusa dobro organizirala in vzpostavila močno bazo prostovoljcev, prve pomoči, rdečega križa in številnih drugih, ki lahko pomagajo pomoči potrebnim. Možna je pomoč pri varstvu otrok, pri vsakdanjih opravilih (lekarna, trgovina) za starejše, bolnike in ostale ranljive skupine. Vse oblike pomoči koordinira ŠTAB CIVILNE ZAŠČITE OBČINE ŠENTJUR, ki je dosegljiv na enotni telefonski številki 03 747 13 22, e-pošta: stab.cz@sentjur.si.
Bodite pozorni tudi na pomoči potrebne sokrajane, sosede v bloku, ponudite jim pomoč, v kolikor vam zdravstveno stanje to dopušča, sicer obvestite nas. Nihče ne sme ostati pozabljen ali brez osnovne oskrbe, zato bodite solidarni.
ZDRAVSTVENI DOM ŠENTJUR
Zdravstvena oskrba prebivalcev občin Šentjur in Dobje je v času epidemije organizirana v Zdravstvenem domu Šentjur. Delujeta infektološka ambulanta in ambulanta nujne medicinske pomoči. Za recepte, izvide, napotnice, bolniške staleže kontaktirajte ambulanto izbranega osebnega zdravnika preko telefona ali e-maila od 8. do 13. ure dopoldan ali od 14. do 18. ure popoldan (kontaktni podatki).
V laboratoriju se opravljajo samo neodložljive in nujne preiskave krvi in urina.
Do nadaljnjega so zaprte:
– zdravstvena postaja Planina (od 8. do 13. ure na tel. št. 03 746 24 36),
– dejavnost zobozdravstva
– referenčne ambulante in ostale preventivne dejavnosti (Center za krepitev zdravja),
– logopedska in psihološka ambulanta,
– fizioterapija.
Vhod v ZD je zaklenjen, zato ob prihodu pozvonite. Pričakal vas bo zdravstveni delavec, ki vas bo povprašal o vzroku vašega prihoda. PROSIJO, DA VSI PACIENTI Z ZNAKI PREHLADA IN Z ZVIŠANO TELESNO TEMPERATURO NAJPREJ POKLIČEJO: svojega izbranega osebnega zdravnika, ali 03 746 24 16, ali 031 650 344.
TESTOV ZA PRISOTNOST KORONAVIRUSA V ZD ŠENTJUR NE IZVAJAJO!
NAPOTKI SPLOŠNE BOLNIŠNICE CELJE:
V skladu s sklepom Vlade RS so se spremenila navodila za odvzem brisa pri osebah s sumom na COVID-19. Brisi se jemljejo le pacientom, katerih zdravstveno stanje je takšno, da je predvidena hospitalna obravnava. Na vstopni točki tako ni več osebnega naročanja na odvzem brisa na okužbo z novim koronavirusom!
Posamezniki, ki imajo znake okužbe s koronavirusom (kašelj, vročina, oteženo dihanje), morajo najprej poklicati osebnega zdravnika ali drugega zdravnika v področnem zdravstvenem domu (tudi v okviru dežurnih ambulant teh zdravstvenih domov), ta pa na osnovi kliničnih podatkov oceni ali bolnik izpolnjuje kriterij za odvzem brisa. Zdravnik nato sam pokliče v bolnišnico in dogovori vse potrebno.
PSIHOLOŠKA POMOČ
Zavedajmo se, da vsi skupaj preživljamo zelo težke čase in precej verjetno je, da se bodo takšne izredne razmere še nadaljevale, dokler ne ukrotimo virusa. Zato je zelo pomembno tudi naše duševno zdravje. Če se boste znašli v stiski, tesnobi, negotovosti v tej resnično tragični situacij, se ne bojte poiskati pomoči. Center za socialno delo vam zagotavlja psihološko pomoč, dosegljivi so na telefonski številki 03/ 746 25 20. Za pomoč so vam na voljo v ponedeljek, torek in četrtek med 8. in 15. uro, ob sredah od 8. do 17. ure, v petek med 8. in 13. uro. Vse nas je strah, zato ne oklevajte, naj vam ne bo nerodno poiskati pomoč.
LEKARNA ŠENTJUR
Obveščamo vas, da Lekarna ŠENTJUR obratuje od ponedeljka do petka med 8.00 - 18.00 uro, ter v soboto: 8.00 - 12.00. Prosimo, da upoštevate navodila lekarne za preprečevanje širjenja okužbe.
Lekarna SVETI JURIJ (Ulica Dušana Kvedra 27) sedaj obratuje med ponedeljkom in petkom od 7.30 do 16. ure, ob sobotah in nedeljah pa med 9. in 11. uro.
Lekarna Planina je odprta vsak ponedeljek, sredo, in petek med 12. in 14.30 uro.
ZDRAVSTVENO POSTAJO PLANINA lahko pokličete vsak dan od 8. do 14. ure za izdajo receptov in ostale informacije na 03-746-24-36.
TRGOVINE
Opolnoči (s soboto, 21. marcem!!) so začele veljati spremembe odloka, s katerimi je vlada minimalni delovni čas živilskih prodajaln skrajšala na 18. uro.
Trgovine s živili so tako po novem odprte vsak dan med 8. in 18. uro, ob nedeljah bodo vse trgovine zaprte.
Spremenjeni odlok določa izjeme, ki veljajo za mikro in majhne družbe, samostojne podjetnike posameznike ter zadruge. Ti bodo lahko sami določali obratovalni čas. Vlada je natančneje določila tudi prodajalno z živili na način, da "gre za prodajalno, ki v pretežni meri prodaja živila". V izjeme od prepovedi delovanja pa je dodala tudi prodajalne s hrano za živali, ki so lahko po novem ponovno odprte.
SIMBIO, ODVOZ IN RAVNANJE Z ODPADKI
Delo so prilagodili tako, da bodo zagotovili normalno izvajanje gospodarske javne službe zbiranja odpadkov in javne higiene ter preprečevanja širjenje virusa. Nemoteno ostaja izvajanje naslednjih dejavnosti: zbiranje in odvoz embalaže, mešanih komunalnih odpadkov in bioloških odpadkov po sistemu odvoza od vrat do vrat, javna higiena (praznjenje koškov …) ter zaenkrat tudi praznjenje ekoloških otokov. Te dejavnosti so skladno z Uredbo o vsebini in izdelavi načrtov zaščite in reševanja določena kot ključna za delovanje države. Da jih bodo nemoteno izvajali tudi v prihodnje, so sprejeli sklepe, ki veljajo do preklica:
- zbirna centra za ločeno zbiranje odpadkov, ki zaenkrat ostajata odprta ob nespremenjenem delovnem času in ob dodatnih zaščitnih ukrepih (posamični vstopi, razkuževanje ...), sta: Zbirni center Žalec in Zbirni center Bukovžlak;
- odpoved zbiranja kosovnih odpadkov na klic;
- odpoved praznjenja greznic in MKČN po rednem programu;
- odpoved menjave posod;
- pomladanska akcija zbiranje nevarnih odpadkov na terenu je prestavljena;
- pomladanske čistilne akcije so prestavljene
- vloge strank sprejemajo zgolj v elektronski obliki ali po navadni pošti
- strank na sedežu podjetja na Teharski ali v upravi na Bukovžlaku ne sprejemajo
Odpadke v gospodinjstvih z bolniki, ki kažejo znake okužbe s koronavirusom, in vsa druga zaščitna sredstva pred virusi se lahko odvrže izključno v posodo za mešane komunalne odpadke.
Po navodilih ministrstva za okolje in prostor se tovrstne odpadke in materiale za enkratno uporabo, ki jih uporablja bolna oseba in njeni negovalci (rokavice, maske, robci …), odloži v plastično vrečo, ki jo je potrebno tesno zvezati. Zaprto vrečo se nato odloži v zelen zabojnik za mešane komunalne odpadke. Enako velja tudi za osebno zaščitno opremo zdravstvenega osebja (v primeru obiska bolnika, če to ni drugače urejeno). Nikakor ne odlagajte vreč z zaščitno opremo v zabojnike, ki so namenjeni zbiranju ločenih frakcij odpadkov - biološki odpadki, kovinska in plastična embalaža, papir ali steklo. Prav tako rokavice iz lateksa ali podobnih materialov, ki se uporabljajo za nakupe ali druge namene, niso embalaža in zato ne sodijo v posodo za embalažo (rumene barve). Enako velja za zaščitno opremo za enkratno uporabo, ki so jo uporabljali sicer zdravi posamezniki zaradi preventivnih razlogov.