Župan mag. Marko Diaci je danes, 19. avgusta, v Loki pri Žusmu z izvajalcema gradnje in nadzora podpisal pogodbo za pričetek del v okviru projekta Hidravlična izboljšava in dogradnja vodovodnega sistema v Občini Šentjur.
Gre za investicijo, ki je del obsežnejšega skupnega projekta občin Obsotelja in Kozjanskega Oskrba s pitno vodo v porečju Sotle,vrednega več kot 20 milijonov evrov. Za izvedbo so občine prijaviteljice uspešno pridobile sofinancerska sredstva iz Kohezijskega sklada, delno pa ga financirajo država in občine z lastnimi proračuni.
Del projekta, ki obsega dela na območju Občine Šentjur, pretežno na območju Krajevne skupnosti Loka pri Žusmu, bo občina vodila in izvajala samostojno. Za šentjursko občino pa je investicija izjemnega pomena, saj izgradnja vodovodnega sistema ne bo pomenila le možnosti novih priključkov na javni vodovod, ampak bolj kvalitetno vodo za celotno občino, saj bo po izgradnji ustrezne infrastrukture mogoče v sistem javne oskrbe vključiti nov, pomemben vodni vir Loka pri Žusmu. Zgrajenih bo 22,3 km cevovoda, 5 črpališč, 6 vodohranov, 1 klorirna postaja in 4 razbremenilniki. Tako bo zagotovljena boljša in varnejša oskrba s pitno vodo za skupno 13.905 šentjurskih občanov, na novo pa se bo lahko na javno infrastrukturo priključilo 415 krajanov Loke pri Žusmu. Ocenjena vrednost projekta v Občini Šentjur znaša 2,7 mio evrov.
Kot je ob podpisu pogodbe povedal župan mag. Marko Diaci, se v Občini Šentjur zavedajo vse večjega pomena ključne osnovne dobrine, pitne vode, ki je naš najpomembnejši naravni zaklad. »Z vodnimi viri je zato treba ravnati skrbo, varčno, preprečevati vodne izgube, hkrati pa zagotoviti dostop do pitne vode čim večjemu številu gospodinjstev. Zaradi razpršene poselitve je v največji občini v Savinjski regiji graditi infrastrukturo izjemno zahtevna naloga, zato je ta projekt izjemnega pomena za krajane Loke pri Žusmu in vse občane,« je med drugim izjavil Diaci, ki je dodal še, da ima občina za gradnjo vodovodnih sistemov še kar nekaj načrtov. Predsednik sveta KS Loka pri Žusmu Srečko Krajnčan pa je poudaril sam pomen nemotene oskrbe s pitno vodo za prebivalce krajevne skupnosti, saj je potrebno v sušnih obdobjih vodo do krajanov dovažati z gasilskimi avtomobili, ki morajo po vodo v sosednjo KS Slivnica pri Celju.
Pogodbo sta podpisala predstavnika na javnih razpisih izbranih podjetij, direktorica podjetja AGM Nemec d.o.o., ki bo izvajalo dela, Maja Gerčer, ter Drago Štrafela (STRAF, Štrafela Drago s. p.), ki bo skrbel za nadzor.