Danes je župan mag. Marko Diaci s predstavnikom izvajalca Remont, d.d. in predstavnikom strokovnega nadzora PPS Prizma d.o.o. podpisal pogodbo o dograditvi kapacitet Vrtca Šentjur.
Osnovni namen investicije je dograditev vrtca v Hruševcu, ki je enota Javnega zavoda Vrtec Šentjur. Tako kot drugod v Sloveniji tudi v Občini Šentjur trenutno ne moremo zagotavljati pogojev za vpis vsem predšolskim otrokom v vrtec. Z izvedbo investicije bodo zagotovljeni ustrezni prostorski pogoji za kvalitetno izvajanje vzgojno varstvene dejavnosti skladno s standardi in normativi. Zagotovljeni bodo primerni pogoji za delo strokovnega osebja, razširjena obstoječa šolska kuhinja, ki bo služila tako za potrebe šole kot vrtca, bistveno pa se bodo zmanjšali obratovalni stroški na enoto, ki so sedaj relativno visoki, predvsem zaradi velikih energetskih izgub.
Skupni stroški investicije Dograditve kapacitet JZ Vrtec Šentjur so predvideni v višini 1.793.136,00 EUR. Občina Šentjur se je s to investicijo prijavila na javni poziv za predložitev vlog za sofinanciranje operacij iz naslova prednostna usmeritev »Regionalni razvojni programi« razvojne prioritete »Razvoj regij« Operativnega programa krepitve regionalnih razvojnih potencialov 2007-2013, za obdobje 2011-2012 in bila na razpisu uspešna, saj si je pridobila sofinanciranje investicije v višini 703.844,00 EUR nepovratnih sredstev.
Objekt vrtca je zasnovan pritlično, s površino adaptiranih in dograjenih prostorov vrtca, velikosti 1219 m², na južni strani obstoječega kompleksa osnovne šole in vrtca Hruševec v Šentjurju. Navezuje se na obstoječe prostore vrtca in kuhinje, ki se bo razširila in v celoti adaptirala, tako da bo ustrezala potrebam šole in vrtca. Del obstoječih prostorov vrtca bo preurejen v manjkajoče prostore šole, del pa preurejen v upravne in servisne prostore vrtca. Novi del vrtca bo namenjen varstvu 116 otrok v šestih oddelkih.
Zunanje površine – otroško igrišče, je predvideno na jugovzhodni strani objekta. Igrišče vključuje štiri ločene igralne površine za različne starostne skupine otrok in bo opremljeno s potrebnimi enostavnimi, sestavljenimi in kompleksnimi igrali: gugalnice, plezala, tobogani, igrala za urjenje ravnotežja ... Osrednja igralna površina je večji peskovnik, ki bo s ponjavo zaščiten pred soncem in se bo po uporabi pokril. Igrišče bo višinsko razgibano z dvema hribčkoma (sankanje, tobogan po terenu). Otroško igrišče vrtca bo ograjeno z varnostno ograjo in bo ločeno od ostalih javnih igrišč. V sklopu igrišča bodo na vzhodni strani objekta sanitarije namenjene otrokom na igrišču in prostor za zunanja igrala. Na južni strani območja igrišča in pred terasami igralnic je predvidena zasaditev višjega listnatega drevja, ki zagotavlja ustrezno senčenje igrišča oziroma pozimi osončenje.
Objekt bo zgrajen po principu nizkoenergijske gradnje v kombinaciji s kogeneracijo toplotne in električne energije, rekuperacijo ter kolektorji sončne energije in bo omogočal prihranek ogrevalne in hladilne energije na letni ravni v primerjavi s klasično gradnjo in obstoječim sistemom ogrevanja ter hlajenja za najmanj 50 %.
Pričetek gradnje prizidka je predviden za konec maja 2011, adaptacija obstoječih prostorov in razširitev kuhinje se bo izvajala med poletnimi počitnicami 2012. Prevzem šest oddelkov adaptiranih in dograjenih prostorov vrtca in namestitev 116 otrok je predviden 1. septembra 2012.
Podatki o predšolski vzgoji v občini Šentjur
V šolskem letu 2010/2011 je v JZ Vrtec Šentjur v enajstih enotah vpisanih 675 otrok (marec 2011) v 38 oddelkih, od tega je iz naše občine 621 otrok. Po podatkih vpisa otrok za šolsko leto 2011/2012, ki je v JZ Vrtca Šentjur potekal od 1. do 15. aprila, je za izhodiščni datum 1. 9. 2011 vpisanih 776 otrok. Od tega je 245 novincev, in sicer 213 otrok s stalnim bivališčem v naši občini ter 32 otrok z bivališčem v drugih občinah. Ob vpisu vrtčevskih otrok v šolo bomo lahko v septembru v obstoječe oddelke vključili od 160 do 170 novincev. V skladu s proračunskimi zmožnostmi si bomo prizadevali, da omogočimo vpis čim večjemu številu otrok iz naše občine.
»Operacijo delno financira Evropska unija, in sicer iz Evropskega sklada za regionalni razvoj. Operacija se izvaja v okviru Operativnega programa krepitve regionalnih razvojnih potencialov 2007-2013, za obdobje 2010-2012, razvojne prioritete: »Razvoj regij«; prednostne usmeritve: »Regionalni razvojni programi«.
Sofinancerska sredstva so v višini 85 % upravičenih stroškov zagotovljena v okviru Operativnega programa krepitve regionalnih razvojnih potencialov 2007-2013, za obdobje 2010-2012, javnega poziva za predložitev vlog za sofinanciranje operacij iz naslova prednostno usmeritev »Regionalni razvojni programi« razvojne prioritete »Razvoj regij« Operativnega programa krepitve regionalnih razvojnih potencialov 2007-2013, za obdobje 2011-2012, na proračunski postavki 7622 – socialna infrastruktura – 07-13-EU.«