Ureditev vaškega jedra na Ponikvi 1. faza zagotavlja ohranitev in revitalizacijo starega vaškega jedra in njegove vključitve v turistično ponudbo ter s tem posledično tudi zagotovitev ustreznejših pogojev za razvoj celovite turistične ponudbe, kjer bo lahko tudi širše območje gradilo svojo promocijo na bogati kulturni in zgodovinski dediščini, ki se v veliki meri veže na vaško jedro.
Investicija je bila uspešno zaključena v Slomškovem letu, s katerim Občina Šentjur letos že vse leto z odmevnimi prireditvami, ki presegajo meje občine, obeležuje 150-letnico smrti slovitega rojaka, blaženega A. M. Slomška.
V okviru prve faze urejanja vaškega jedra so bili izvedena naslednja dela:
CILJ PROJEKTA:
Ureditev Slomškovega trga na Ponikvi, ki je pomembna z vidika razvoja turizma, je v skladu z razvojnimi prioritetami v Dolgoročnem razvojnem programu Občine Šentjur, v Območnem razvojnem programu Obsotelja in Kozjanskega in Regijskem razvojnem programu Savinjske regije.
Gre za poskus oživitve tega najdragocenejšega, najpomembnejšega predela Ponikve, v katerem si podajajo roko zgodovinsko izročilo ter omikane vrednote sedanjosti in prihodnosti, prostora vsakdanjega srečevanja in medsebojnega spoznavanja pa tudi ambienta občasnih spontanih ali organiziranih dogodkov ter stičišča, križišča kulturnih, pomenskih in naselbinskih silnic ožjega in širšega predela.
S prenovo vaškega jedra so zagotovljene boljše možnosti za nadaljnji razvoj turistične ponudbe območja, ki do sedaj ni dovolj vključevalo tradicije v svojo promocijo. Prispevala bo tudi k oživljanju vaškega jedra preko kulturno-turističnih prireditev in novih delovnih mest, ki se bodo s tem ustvarjala. Izboljšana je tudi podoba vaškega jedra ter s tem atraktivnost naselja Ponikva, tako za turiste kot tudi za lokalno prebivalstvo in stanovalce.
FINANČNA KONSTRUKCIJA PROJEKTA:
Celotna investicija Ureditev vaškega jedra na Ponikvi – 1. faza je vredna 548.315 evrov (z vključenim DDV).
V znesek so všteti vsi dejanski nastali stroški (projektna dokumentacija PGD in PZI, gradbeno-obrtniška dela, izvedba nadzora vključno z prestavitvijo spomenika NOB). Dodatno pa so se izvajala še arheološka izkopavanja po odločbi Ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport - Območne enote Celje v vrednosti 23.761 evrov (z DDV).
Občina Šentjur je na javnem razpisu iz naslova ukrepa 322 Obnova in razvoj vsi, Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja – ukrep Obnova in razvoj vasi za projekt Ureditev vaškega jedra na Ponikvi – 1. faza, uspešno pridobila namenskih nepovratnih sredstev v znesku dobrih 412.123 evrov. Omenjena sredstva so bila odobrena izključno za dela v okviru urejanja vaškega jedra.
Po potrjenem Dokumentu identifikacije investicijskega projekta z dne 7. 11. 2008 je bila vrednost celotnega projekta ocenjena na 597.828 evrov ( z vključenim DDV).
ARHEOLOŠKO NAJDIŠČE:
Območje kulturnega spomenika Ponikva, kjer so se pričela izvajati dela v okviru urejanja vaškega jedra na Ponikvi, je bilo z odločbo iz dne 7. junija 2012 s strani Zavoda za varstvo kulturne dediščine - OE Celje razglašeno arheološko najdišče. Na podlagi terenskega ogleda je stroka namreč evidentirala človeške skeletne ostanke, arheološke raziskave pa so razkrile tudi dobro ohranjene ostaline tabornega obzidja in stolpov. Na podlagi kulturnovarstvenih pogojev je zavod za varstvo kulturne dediščine odredil prezentacijo obzidja v tlaku, kar je bilo tudi izvedeno v okviru vaškega jedra.
S prezentacijo obzidja cerkev sv. Martina pridobila novo prostorsko in vsebinsko kvaliteto, saj razkriva in opozarja na pomembne del zgodovine Ponikve. Pojavnost in ohranjenosti tabornega obzidja v tolikšni meri je v širši celjski regiji po mnenju stroke izjemnega pomena. Z vpetostjo arheoloških ostalin v širši slovenski okvir bo cerkev Sv. Martine vsebinsko obogatena, trško jedro Ponikve pa bo pridobilo še pomembnejšo prostorsko dominanto in središče druženja okoliških prebivalcev.
Aktivnosti na projektu:
Nedelja, 18. november 2012: Uradno odprli prenovljeno vaško jedro na Ponikvi
Z rezom traku so v nedeljo, 18. novembra, na Ponikvi tudi uradno odprli prenovljeno vaško jedro.
Torek, 22. maj 2012: Podpisana pogodba za ureditev vaškega jedra na Ponikvi
Župan Občine Šentjur mag. Marko Diaci je z direktorjem podjetja Gic gradnje d.o.o. Ivanom Cajzkom, izbranim izvajalcem gradnje, podpisal pogodbo za Ureditev vaškega jedra na Ponikvi – 1. faza. Z gradnjo je izvajalec pričel takoj po podpisu pogodbe.
V mesecu maju 2012 je bila na Ponikvi pred podpisom pogodbe in začetkom del vnovična predstavitev projekta ureditve vaškega jedra
V mesecu juniju 2011 se je Občina Šentjur s to investicijo prijavili na javni razpis iz naslova ukrepa 322 Obnova in razvoj vsi, katerega je razpisala Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja. V mesecu februarju 2012 smo pridobili odločbo o pravici do nepovratnih sredstev v znesku 412.123 evrov.
Občina Šentjur je po predstavitvi idejnega projekta naročila projekt za izvedbo del. Projekt za pridobitev gradbenega dovoljenja in izvedbo je izdelal arhitekt Marko Mušič iz Ljubljane. Občina je na podlagi PGD pridobila gradbeno dovoljenje v mesecu avgustu 2010.
Marca 2007 je bila v pisarni Turistično olepševalnega društva Ponikva predstavitev idejne zasnove ureditve vaškega jedra na Ponikvi, na kateri je arhitekt Marko Mušič iz Ljubljane predstavil zasnovo z maketo ureditve vaškega jedra. Maketa je bila zatem ves čas na Ponikvi postavljena na ogled zainteresirani javnosti.
V letu 2007 je bila izdelana je bila strokovna zasnova za celostno ureditev naselbinskega kulturnega spomenika Slomškov trg na Ponikvi (Atelje Marko Mušič), ki je usklajena z izhodišči Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije.