V Občini Šentjur smo s pomočjo Inštituta za okolje in prostor Celje v okviru čezmejnega projekta Remedisanus sanirali 10 črnih odlagališč odpadkov. Črna odlagališča so eden najbolj perečih okoljskih problemov, posledica desetletij neodgovornega ravnanja z okoljem, so črna odlagališča, ki predstavljajo nevarnost ne le za okolje, ampak tudi za zdravje ljudi.
Cilji projekta Remedisanus
Izboljšanje kvalitete življenja prebivalstva in ohranjanje biotske raznovrstnosti skozi rehabilitacijo in sanacijo onesnaženih lokacij so zato bili okrepiti in dvigniti osveščenost ljudi o zaščiti okolja, zmanjšati ekološko tveganje in obstoječe onesnaženje. Pomemben del projekta je bila tudi krepitev zavesti mladih o pomenu okolja in sortiranju ter recikliranju odpadkov, čemur je namenjenih več aktivnosti.
Ključne naloge v okviru projekta:
- evidentiranje črnih odlagališč na območju občine Šentjur,
- izbor odlagališč za sanacijo
- izvedba sanacije
- krepitev zavesti mladih o pomenu okolja in sortiranju odpadkov s pomočjo delavnic in drugih aktivnosti v šentjurskih šolah in vrtcu.
Na območju Občine Šentjur je bilo za sanacijo glede na različne kriterije stroke s strani inštituta izbranih 10 večjih črnih odlagališč po različnih krajih, sanacije so zaključene, odstranjenih in odpeljanih je bilo več kot 300 ton raznolikih odpadkov; pretežno gradbenega materiala, sicer pa so na črnih odlagališč našli raznolike tipe odpadkov, od akumulatorjev, avtomobilskih pnevmatik, gospodinjskih aparatov in predmetov do raznih škropiv in različne embalaže.
Na območju Občine Šentjur so bila v avgustu in septembru letos očiščena črna odlagališča na naslednjih lokacijah:
Vrednost sofinancerskega deleža občine Šentjur je 32.346,00 evrov. Skupna vrednost projekta Remedisanus je 1,1 milijona evrov in je sofinanciran z evropskimi sredstvi v višini 85% (cca 900 tisoč evrov). Poleg sanacije 60 lokacij (30 v Sloveniji, 30 na Hrvaškem) črnih odlagališč so bile izvedene tudi remediacije – vračanja saniranih odlagališč v naravno stanje. V Šentjurju je bila remediacija izvedena na območju mrtvice pri Šolskem centru Šentjur.
V preventivne okoljske aktivnosti vključenih 180 šentjurskih osnovnošolcev ter 200 otrok Vrtca Šentjur. V Vrtcu Šentjur pa so se veselili še donacije – dveh košev za ločeno zbiranje odpadkov v obliki živali.
Občina Šentjur je v sredo, 26. septembra 2012 gostila tudi zaključek projekta Remedisanus. Inštitut za okolje in prostor Celje je za to priložnost pripravil predstavitev rezultatov projekta ter javno tribuno z naslovom Najprej poginejo čebele, nato umrejo ljudje. Srečanja s predstavitvijo rezultatov čezmejnega projekta so se udeležili predstavniki vseh sodelujočih občin – treh slovenskih (Šentjur, Sevnica, Brežice) ter predstavniki s Hrvaške. V okviru projekta je nastal tudi kratek dvojezični film o sanaciji in ekoremediaciji, ki bo namenjen izobraževanju, predvsem za šole in vrtce. Zaključnemu srečanju je sledilo predavanje ddr. Ane Vovk Korže, ki je predstavila Učni poligon za ekoremediacije Modraže. Karel Lipič iz Zveze ekoloških gibanj Slovenije pa je predstavil delovanje nevladnih okoljskih organizacij ter sodelovanje z vladnimi službami.