🅶🆁🅾🅱🅴🅻🅽🅾 🅵🅴🆂🆃
"𝔾ℝ𝕆𝔹𝕟ℝ𝕆𝕃𝕃"
Letošnji "𝔾ℝ𝕆𝔹𝕟ℝ𝕆𝕃𝕃" bo v znamenju "tistga taprauga" ljudskega rock & rolla. V goste namreč prihajata stilsko sicer nekoliko različni zasedbi, a vendarle si še kako podobni. Če je legendarna zasavska zasedba ORLEK tako rekoč s svojim "KNAPnROLL"-om obarvala celotno slovensko glasbeno krajino, velja BARNI BAND za "lačnega Franza" Kozjanskega in Obsotelja. To bo večer dveh legend, na eni strani je to zasavsko-ponarodeli Orlek in na drugi v kozjansko-obsoteljska srca zapisan Barni Band.
Vse to in še več se bo dogajalo v začetku septembra na Kulturni postaji KDG.
ⓛⓘⓝⓔⓊⓅ
🅾🆁🅻🅴🅺
Skupina Orlek ima svoj domicil v Zagorju ob Savi, v srcu rudarskih revirjev v osrčju Slovenije. Ime so si nadeli po hribu na samem obrobju Zagorja. Njihova glasba je izvirna mešanica rock'n'rolla, nekakšnega »folk punk polka rocka«. Pestra instrumentalna zasedba, ki poleg tradicionalne rockovske postave obsega še pihalno sekcijo in harmoniko, pa jih uvršča v etno folk glasbo. Posebnost skupine Orlek so besedila, ki so socialno-humorno obarvana, s številnimi izrazi, značilnimi za trpko rudarsko življenje in delo. So zelo komunikativni in hitro vzpostavijo kontakt ter navdušijo občinstvo iz različnih kulturnih okolij.
Dokaz so uspešni nastopi na festivalih tovrstne glasbe - WOM festivali, Tanz & Folk Fest v Rudolstadtu (Nemčija), Folk Fiesta (Poljska) in drugi koncerti, Druga godba (Slovenija) in drugi festivali po svetu: Musikfest v Bethlehemu (ZDA), Arts Festival Lahore (Pakistan), Folkherbst v mestu Plauen (Nemčija), Fringe festivali po Avstraliji in Novi Zelandiji (Sydney, Adelaide, Wellington ...), Chaoyang Spring Carnival v Pekingu na Kitajskem in še v klubu Star Live v Pekingu ter mnogo drugih koncertov na festivalih po Madžarski, Avstriji, Bosni in Hercegovini, Makedoniji, Rusiji in seveda po Sloveniji. Oktobra 2012 pa so imeli zelo uspešno turnejo po Braziliji, Argentini ter Urugvaju, kjer so igrali slovenskim izseljencem. Znani so tudi po uspešnih klubskih koncertih, naj omenimo, da so leta 2002 in 2006 nastopali tudi v legendarnem klubu CBGB v New Yorku. Turnejo po ZDA so leta 2006 ponovili in dodali še koncert v Philadelphiji.
Zaradi samosvojega zvoka in besedil je skupina vzbudila zanimanje tako strokovne kritike kot široke javnosti. Album Adijo knapi je bil večkrat nagrajen, in sicer: Zlata ptica - nagrada Liberalne akademije Slovenije, Maršev gojzar za band leta - nagrada študentskega radia Maribor (MARŠ) ter občinsko priznanje. Prav tako sta bila albuma Adijo knapi in Melodije smoga in premoga nominirana za Zlatega petelina (slovenska različica Grammyja). Album Salamurca in skladba Na Kum pa sta Zlatega petelina tudi prejela. Na albumu TETovirani 3, je tudi instrumentalna skladba Perkmandeljc, za katero je Dušan Kastelic izdelal vrhunski videospot v 3D animaciji. Ob svoji 25-letnici so prejeli najvišje priznanje za kulturo v občini Zagorje, laketo dr. Slavka Gruma.
Odmevnemu albumu Orlek Express z uspešnico Mala Zagorjanka in dvema izjemnima instrumentaloma Orlek Ekpress in Full House je sledil daljši premor s številnimi nastopi v domovini in po svetu. V začetku leta 2009 je skupina ob 20. obletnici delovanja izdala nov album Anduht, narejen v preverjenem duhu poskočnih in umirjenih pesmi z angažiranimi in humornimi besedili. Na njem so med drugim erotično šaljiva knapovska pesem Drugačne luknje, o nesrečni ljubezni Dol po Savi, šanson Upokojenega policaja pesem in Položnice, skladba, posvečena priljubljenemu slovenskemu obredu plačevanja položnic. Tudi na nov album so uvrstili priredbo grenko-sladke skladbe Srečen zasedbe Bombe.
Ob tej priložnosti je tudi izšla njihova biografija ter dokumentarni film, ki povzemata dve desetletji razgibane kariere.
Leta 2012 je izšel album z naslovom REPETE, na katerem je 13 skladb: 12 starih, prearanžiranih povsem na novo, v akustično preobleko. Nova je živahna skladba Življenje gre naprej. 2014 je izšel akustični album v živo s koncerta: Orlek unterzug – live.
V letu 2017 so izdali album FRPRUH, na katerem so njihove skladbe, ki so bile globoko zakopane nekje v zasavskih rudnikih. Z novo izkopanimi skladbami in največjimi hiti so se podali na koncertno gledališko avanturo, oplemeniteno z edinstvenim rudarskim humorjem. Ob pripovedih in anekdotah iz rudarskega življenja, s katerimi je postregel igralec in humorist Matjaž Javšnik, se človek zamislili nad svojim obiljem in se obenem iz srca nasmeji.
V letu 2019 je skupina praznovala 30-letnico delovanja, ki jo je zaznamovala z izidom CD-ja ŽIVEL ROKENROL, na katerem je 11 novih skladb. Zaznamuje ga prvinska energija, po kateri je skupina tudi zaslovela pred leti. Čuti se vpliv mlajših avtorjev, ki so prevzeli večji del odgovornosti pri pisanju glasbe in besedil. Kljub svežini, spremembi zvoka, energije je po mnenju poslušalcev album zelo značilen za skupino Orlek. Čutiti je pravi preporod.
𝐎𝐑𝐋𝐄𝐊𝐢
𝘝𝘭𝘢𝘥𝘰 𝘗𝘰𝘳𝘦𝘥𝘰š (𝘷𝘰𝘬𝘢𝘭, 𝘬𝘪𝘵𝘢𝘳𝘢)
𝘑𝘶𝘳𝘦 𝘛𝘰𝘳𝘪 (𝘩𝘢𝘳𝘮𝘰𝘯𝘪𝘬𝘢, 𝘬𝘭𝘢𝘷𝘪𝘢𝘵𝘶𝘳𝘦)
𝘚𝘢𝘮𝘰 𝘗𝘰𝘳𝘦𝘥𝘰š (𝘬𝘪𝘵𝘢𝘳𝘢)
𝘐𝘷𝘰 𝘝𝘪𝘥𝘦𝘳𝘨𝘢𝘳 (𝘬𝘪𝘵𝘢𝘳𝘢)
𝘔𝘪𝘵𝘫𝘢 𝘛𝘰𝘳𝘪 (𝘣𝘢𝘴 𝘬𝘪𝘵𝘢𝘳𝘢)
𝘒𝘳𝘪𝘴𝘵𝘪𝘫𝘢𝘯 𝘈𝘥𝘢𝘮𝘭𝘫𝘦 (𝘴𝘢𝘬𝘴𝘰𝘧𝘰𝘯)
𝘌č𝘰 𝘔𝘢𝘵𝘬𝘰 (𝘱𝘰𝘻𝘢𝘷𝘯𝘢)
𝘑𝘢𝘯 𝘈𝘥𝘢𝘮𝘦𝘬 (𝘵𝘳𝘰𝘣𝘦𝘯𝘵𝘢)
𝘋𝘢𝘷𝘪𝘥 𝘚𝘭𝘢𝘵𝘪𝘯𝘦𝘬 (𝘣𝘰𝘣𝘯𝘪)
🅱🅰🆁🅽🅸 🅱🅰🅽🅳
Legendarna zasedba iz Rogaške Slatine, BARNI BAND, se vrača na koncerte odre. Prvič bodo v novi podobi izven domačega kraja nastopili ravno na našem odru in to znova po 14 letih.
Aleš Boroš Barni, kitarist, avtor besedil in glasbe se je kot kantavtor širši javnosti prvič resneje predstavil, ko je leta 1996 v glasbenem studio v Velenju posnel svoj prvi komad Srna z ulice. Pesem je postala in ostala eden največjih hitov Ba-ba. Z različnimi zasedbami odličnih glasbenikov je potem posnel tri zgoščenke.
Leta 1999 je pri založbi Helidon izšel prvi z naslovom Jutro pojutrišnjem. Glasba je bila posneta v studiu BON-TON v Rogatcu, in sicer v letih 1997 in 1998. Producent in tonski mojster je bil Zvonko Tepeš. Goran Koražija - kitare, Boštjan Brantuša - bas kitara, Blaž Tepeš - bobni in Zvonko Tepeš - klaviature ter Adalbert Turner Juci - back vokali in Barni - vokal so bili glasbeniki, ki so posneli material v studiu. V postavi Goran Koražija - kitare, Boštjan Tramšek - bas, Bojan Mesarič – bobni in Barni – kitara in vokal se je skupina po večjih in manjših odrih začela predstavljati slovenskemu občinstvu. Pod režisersko taktirko Vena Jemeršiča je bil posnet videospot za komad Naša pesem, ki je skupino, zaradi pogostega predvajanja na televiziji, dokončno predstavil širši množici.
Veliko kadrovskih menjav se je dogajalo v bendu v vseh teh letih. Bobnar na nastopih v živo je postal Tomaž Lavrinec Lovro.
Barni se je leta 2003 spet odpravil v studiu. In spet je zbral cel kup dobrih glasbenikov. Danilo Ženko je bil producent in tonski mojster drugega cd-ja s pomenljivim naslovom DRUGI KROG. Snemali so: Goran Koražija - kitare, Boštjan Imenšek - kitare, Vid Žgajner - bobni, Darko Hustič - bas kitara, Boštjan Tramšek - bas kitara, Boštjan Letnar - klavirska harmonika in Nina Smej - spremljevalni vokal. Za komad Ali si si mislila je bobne odigral Igor Orač. Na špilih v živo se je Barniju, Goranu Koražiji, Boštjanu Imenšku, Boštjanu Tramšku ali Darku Hustiću s svojimi vragolijami na klaviaturah, občasno pridružil tudi Marko Črnčec.
CD VESELOIGRA je izšel leta 2012. Sneman je bil v studiu Garbage v Ljubljani, pod taktirko producenta in tonskega mojstra Draga Popoviča Popija. Boštjan Imenšek - kitare, Boštjan Selič - bas kitara, Peter Baroš - klaviature, Sandi Kampuš - bobni in Barni so bili ekipa, ki je snemala v studiu. Back vokale sta prispevali še Špela Kregar in Barbara Rehar, trobento Damjan Mašera in ritem kitaro v pesmi Veseloigra Blaž Črnivec.
Leta 2013 je skupina prenehala delovati. Istega leta je Barni ustanovil skupino Jeannette, kjer še danes sodeluje kot basist in je avtor njihovega znanega komada Permanentno moj. Skupina BARNI BAND je v času svojega delovanja nastopala na več takratnih velikih festivalih, kot so Škisova tržnica, Šentrok, Festival Šrot, Globoka grla, Rock zvok, Festival Brestanica, Lampijončki, Rock Otočec, Klumpanje itd. ...
Na GrobelnoFEST prihaja z dvema novima članoma. To sta: Neža Pavlovič na basu in Milan Plavčak na kitari. Tu bosta še stara "barnibandovca" Sandi Kampuš na bobnih in Peter Baroš na klaviaturah.
Štrom, Visoko nad oblaki, Srna z ulice, Naša pesem, Travica, Ali si si mislila so le nekateri od komadov, ki jih boste lahko slišali na GROBnROLL-u.
𝐁𝐀𝐑𝐍𝐈 𝐁
𝘈𝘭𝘦š 𝘉𝘰𝘳𝘰š 𝘉𝘢𝘳𝘯𝘪 (𝘷𝘰𝘬𝘢𝘭, 𝘳𝘪𝘵𝘦𝘮 𝘬𝘪𝘵𝘢𝘳𝘢)
𝘔𝘪𝘭𝘢𝘯 𝘗𝘭𝘢𝘷č𝘢𝘬 (𝘴𝘰𝘭𝘰 𝘬𝘪𝘵𝘢𝘳𝘢)
𝘕𝘦ž𝘢 𝘗𝘢𝘷𝘭𝘰𝘷𝘪č (𝘣𝘢𝘴 𝘬𝘪𝘵𝘢𝘳𝘢)
𝘗𝘦𝘵𝘦𝘳 𝘉𝘢𝘳𝘰š (𝘬𝘭𝘢𝘷𝘪𝘢𝘵𝘶𝘳𝘦)
𝘚𝘢𝘯𝘥𝘪 𝘒𝘢𝘮𝘱𝘶š (𝘣𝘰𝘣𝘯𝘪)
Kot bi rekli ORLEKi: "Navali narode, a tokrat ne v Zagorje, temveč na Kulturno postajo KDG!"
🆂🅴 🆅🅸🅳🅹🅰🅼🅾
-----------------------------------------------------------------
ᴘʀᴇᴅᴘʀᴏᴅᴀᴊᴀ ᴠꜱᴛᴏᴘɴɪᴄ ᴏᴅ 2. 8. 2023 ɴᴀ ᴠꜱᴇʜ ᴘʀᴏᴅᴀᴊɴɪʜ ᴍᴇꜱᴛɪʜ ᴍᴏᴊᴇᴋᴀʀᴛᴇ.ꜱɪ, ᴏᴍᴠ ɪɴ ᴘᴇᴛʀᴏʟ.
-----------------------------------------------------------------
Festival je zaključna prireditev Šentjurskega poletja, katerega sofinancira Občina Šentjur.