Župan mag. Marko Diaci je včeraj podpisal pogodbe z na javnem razpisu najugodnejšim ponudnikom, podjetjem Gradnje Žveplan d.o.o. iz Celja, ki bo izvajalo naslednjo v fazah zagotavljanje poplavne varnosti na območju šentjurske občine.
Investicija Protipoplavni ukrepi ob Voglajni s pritoki v Šentjurju – faza B3 je del širšega projekta Protipoplavnih ukrepi ob Voglajni s pritoki v Šentjurju – faza B. Za slednjo je bil že lani aprila podpisana sofinancerska pogodba z ministrstvom za kmetijstvo in okolje, vredna dobri 2,6 milijona evrov, od česar ministrstvo iz vodnega sklada sofinancira skoraj 2 milijona evrov. Trenutno se na območju šentjurske občine iz tega naslova izvajata podfazi B1 in B2, za kar je bila pogodba z izvajalcem podpisana v lanskem septembru, z deli pa se zagotavlja poplavna varnost na območju industrijske cone. Gradijo se nasipi, zidovi, zadrževalni bazeni, črpališča, urejajo se struge in brežine, rekonstruira se cesta, v izgradnji je most … Podfaza B3 pa zajema ukrepe na območju ob pritoku Kozarice v Voglajno, med obrtno cono in stanovanjsko cono ter šolo v Hruševcu, kjer bo zagotovljena poplavna varnost. Ta faza, ki naj bi bila zaključena do konca novembra, zajema izgradnjo protipoplavnih nasipov in zidov, ureditev korita in pretočnosti Kozarice, … Vrednost pogodbe, ki jo je župan včeraj podpisal z direktorico podjetja Janjo Žveplan, znaša 480 tisoč evrov (z DDV). Nadzor bo izvajalo podjetje Gins d.o.o. iz Vojnika.
Kot je ob podpisu pogodbe ponovno poudaril župan mag. Marko Diaci, je poplavna varnost za šentjursko občino izjemnega pomena in da gre dolgoročno gledano pomembno investicijo, ki zajema obsežne ukrepe na Voglajni s pritoki. »Če za primerjavo povem to, da je aktualna investicija v poplavno varnost vredna toliko, kot je samo v povodnji leta 2010 v Občini Šentjur nastalo škode, je to dovolj zgovoren podatek. Z aktivno pripravo dokumentacije in strateškimi ukrepi ob urejanju industrijske cone ter sodelovanjem z resornim ministrstvom, kar je odprlo pot sedanjim projektom, pa smo pokazali, da se zavedamo pomena protipolavnih ukrepov, izkazali skrb za varnost in premoženje ljudi ter gospodarstva,« je ob podpisu med drugim povedal Diaci. Slednje je potrdil tudi Tomaž Globokar iz ministrstva za kmetijstvo in okolje, vodnega sklada, ki je ponovil, da je Občina Šentjur pri tem projektu ravnala vzorčno, saj je tudi država veliko lažje pristopi k tovrstnim manjšim projektom, kjer ima občina jasno vizijo in pripravljene načrte ter usklajene dokumente. »Medtem, ko imamo za t.i. velike projekte, kot je denimo poplavna varnost v porečju Savinje, na voljo sredstva iz kohezijskih skladov, moramo financiranje manjših urejati drugače in na vzorcu Občine Šentjur sedaj pripravljamo več projektov v občinah po Sloveniji,« je povedal Globokar in pohvalil do sedaj izvedene ukrepe na porečju Voglajne s pritoki. Podpisa pogodbe sta se udeležili tudi Alenka Zupančič in Nataša Kovač iz celjske izpostave Agencije RS za okolje, pri čemer je Zupančičeva poudarila pomen protipoplavnih ukrepov na celotnih porečjih in vodotokih, saj se med seboj dopolnjujejo. Izvedeni ukrepi na območju Občine Šentjur bodo namreč vplivali tudi na poplavno varnost gor in dolvodno ob Voglajni (Štore, Celje), sicer pa šentjurska občina načrtuje še več nadaljnjih faz protipoplavnih ukrepov.