Knjižnica Šentjur
Elektronska pošta: info@knjiznica-sentjur.si
Spletna stran: https://www.knjiznica-sentjur.si/
Naslov: Mestni trg 5b, 3230 Šentjur
Direktorica: Saša Gaber
Telefon:
Redni odpiralni čas osrednje knjižnice
Poletni odpiralni čas (julij in avgust):
Delovni čas izposojališč
Knjižnica Planina
Knjižnica Ponikva
Knjižnica Dobje (občina Dobje)
Knjižnica Šentjur je splošna knjižnica, ki izvaja knjižnično dejavnost za prebivalce v občinah Šentjur in Dobje, ki skupaj štejeta več kot 20.000 prebivalcev. Premične zbirke ima na Ponikvi, Planini pri Sevnici in v Dobju.
Začetki knjižničarstva v Šentjurju segajo v daljno leto 1902. Največjo prelomnico na področju knjižničarstva v Šentjurju predstavlja zaposlitev prve knjižničarke za polni delovni čas leta 1976, zato v letu 2026 praznujemo 50 let organiziranega in strokovnega knjižničarstva v občini. Prvi namenski prostori knjižnice so bili slavnostno odprti 22. septembra 2006. Obiskovalce pozdravijo prijazni, svetli in odprti prostori, ki jih je zasnovala arhitektka Barbara Ačanski. Zgradbi je dodala zimski vrt, ki predstavlja »dnevno sobo« mesta Šentjur, notranjo opremo je oblikoval arhitekt Miran Lasič.
Knjižnica predstavlja informacijsko, kulturno, izobraževalno in socialno središče. Knjižnična zbirka je v letu 2024 štela več kot 107.000 enot gradiva. Knjižnica je imela skoraj 4.000 aktivnih članov, ki so prostore knjižnice obiskali več kot 70.000-krat ter si izposodili več kot 264.000 enot gradiva. Poleg zagotavljanja dostopa do kakovostnega in raznolikega knjižničnega gradiva v različnih formatih ter do domoznanskega gradiva Knjižnica Šentjur organizira tudi prireditve, s katerimi spodbuja kulturni utrip v lokalni skupnosti. Organizira prireditve, povezane z dejavnostjo knjižnice: Bralna značka za odrasle, Knjižna čajanka, literarni, pogovorni in potopisni večeri ter za otroke in mladino Ura pravljic, Uganka meseca, Pravljice pod krošnjami dreves, ustvarjalne delavnice, izvaja bibliopedagoške ure … Sodeluje pri projektih Poletavci, poletni bralci in Rastem s knjigo ter soustvarja vsebine na portalih Kamra in Obrazi slovenskih pokrajin. Kulturni dejavnosti je posvečen predvsem Ipavčev kulturni center Šentjur, organizacijska enota Knjižnice Šentjur.
Knjižnica ni zgolj izposojevalnica knjig ali prostor, v katerem v pridušenih tonih potekajo pogovori o literaturi. Je prostor za izmenjavo idej, znanja ter kakovostno preživljanje prostega časa. Tudi če vas ne pritegnejo knjige ali prireditve, ste v prostorih Knjižnice Šentjur vedno dobrodošli.
Organizirani dogodki