V torek, 29. junija 2021, ob 19. uri vabljeni v veliko dvorano Ipavčevega kulturnega centra Šentjur na predavanje Marka Košana: Hugo Wolf in Josip Ipavec, sodobnika.
V letu 2020 je minilo 160 let od rojstva velikega skladatelja slovenskega rodu Huga Wolfa. Rodil se je leta 1860 v Slovenj Gradcu, kjer je bil njegov prvi glasbeni učitelj oče Filip, ki je doma rad muziciral. Kot petnajstletnik se je odločil, da bo na Dunaju študiral na konservatoriju za glasbo. Skladateljsko se je posvetil predvsem samospevu in ustvaril vrsto zbirk pesmi, s katerimi je po letu 1894 zaslovel po vsej Evropi. Ob samospevih je leta 1895 napisal še opero Der Corregidor in vrsto drugih del. Na višku ustvarjalnih moči so ga poimenovali »Wagner pesmi« oziroma pesemski lirik.
Čeprav ga je bolezen premagala leta 1903, v svojih delih, v katerih je dosegel popolno enotnost pesmi in uglasbitve, še danes izžareva svojo moč. V letu medsosedskega dialoga med Slovenijo in Avstrijo bomo z različnimi prireditvami predstavili naš raznolik, a k skupni evropski misli zazrt kulturni prostor. Hugo Wolf je osebnost, ki v letu medsosedskega dialoga na ravni kulture poveže obe državi in oba naroda, saj gre za slovenskega skladatelja, ki je svoja največja dela ustvaril v Avstriji, a hkrati s svojim zavedanjem slovenskih korenin postavil spomenik slovenski klasičnoglasbeni dediščini.
Leto 2021 je posvečeno zdravniku in avtorju prvega slovenskega baleta Josipu Ipavcu.
Kako in zakaj lahko vlečemo vzporednico med njima, nam bo na predavanju razkril Marko Košan.
VSTOP PROST
Organizatorji: Knjižnica Šentjur, Koroški pokrajinski muzej in Društvo Hugo Wolfa Slovenj Gradec